Almanca Öğrenmeyi Kolaylaştıran Taktikler

Almanca Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yöntem

Almanca öğrenmek uzun soluklu bir serüvendir. Bu serüvende izlenen bazı yollar dil öğrenme sürecini zorlu hale getirse de bazı yollar bu süreci kolaylaştırır ve daha keyifli bir hale getirir.

Bu yazımızda Almanca öğrenme sürecini kolaylaştırmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğüm 5 yöntemden bahsedeceğim.

1. Kelimeleri Artikelleri ile Öğrenmek

Almanca’da isimlerin artikelleri vardır. Artikel kavramı Türkçe’de olmadığı için ilk başta garipsenebilir ve öğrenmeyi zorlaştırabilir. 

Almanca’da ismin yalın halinde 4 temel artikel vardır ve bu artikeller ismin haline göre değişiklik gösterir. Kelimeler öğrenilirken bu artikeller farklı renkler ile kodlanabilir. Yani “der” artikeline sahip kelimeleri mavi ile yazabilir, diğerlerine de farklı renkler atayabilirsiniz.

Bunun dışında aynı artikele sahip kelimeler için kafanızda bir görsel oluşturabilirsiniz. Almanca öğrenirken öğretmenimiz bize bu yöntemden bahsetmişti ve ben çok işe yaradığını düşünüyorum.

Bunu örneklendirecek olursak, pencere, resim, bisiklet ve piyano kelimelerinin artikelleri “das“tır. Pencere önünde bir piyano, pencere üzerine asılı bir resim ve pencere dışında bir bisiklet hayal ederek bir resim oluşturabilirsiniz. Bunu diğer artikeller için de yapabilirsiniz. 4-5 kelimeden oluşan gruplar halinde yapabilirsiniz.

2. Post-it Yöntemi

Öğrenilen kelimeleri akılda tutmak ilk başlarda zor olabilir. Bu durumda post-it yöntemini uygulayabilirsiniz. Kapı, ayna, musluk, telefon, bilgisayar gibi günlük hayatta sık kullandığınız eşyaların üzerine Almanca hallerini artikelleri ile birlikte yazabilirsiniz.

Bunun dışında o nesneler ile ilgili fiilleri de yine yazabilirsiniz. Kapı kelimesinin yanına kapı açmak ve kapı kapatmak kelimelerini ekleyebilirsiniz. Böylece günlük kelimelerin yanı sıra fiilleri de öğrenmiş olursunuz.

Kelimelerin anlamlarına sözlükten bakabilirsiniz. Ben İngilizce-Almanca sözlük kullanıyorum. Eğer Türkçe-Almanca kullanmak isterseniz Langenscheidt online sözlüğünü kullanabilirsiniz.

3. Kuralları Anlamaya Çalışmak

Her dilin kendine göre kuralları vardır. Bazıları çok farklı olsa da bazıları benzerdir. Bu süreçte kuralları anlamaya çalışırken ana dilinize benzer kurallar ile bağdaştırmaya çalışırsanız anlamak ve ilerlemek daha rahat olacaktır.

Türkçe’de kurallı cümlede yüklem, yani fiil cümle sonunda bulunurken Almanca’da normal bir cümle içerisinde fiil her zaman ikinci konumda bulunur. 

Türkçe’de olduğu gibi Almanca’da da ismin halleri vardır. Çoğu fiilin hangi nesne ile kullanıldığı Türkçe düşünülerek bulunabilir, ama istisnaları bu süreçte göz ardı etmemek gerekir.

4. Kelime Uygulamaları Kullanmak

Kelime bilgisini geliştirmek için post-it yönteminin yanı sıra kelime uygulamalarından yararlanmak seviyenize uygun kelimeleri öğrenmek için yararlı olacaktır. 

Almanca kursuna giderken Memrise uygulaması kursta öğrendiklerime ek olarak birkaç kelime daha öğreniyordum. Seviyeye göre ilerlediği için kursta da çok işime yarıyordu. Memrise dışında diğer kelime uygulamalarına da göz atabilirsiniz.

5. Seviyeye Uygun İçerikler ile Çalışmak

Öğrenilenleri pekiştirmek için doğru ve seviyeye uygun kaynaklardan yararlanmak önemlidir. Bu nedenle seviyeye uygun çizgi film ya da film izlenebilir, alıştırma kaynaklarından yararlanılabilir.

Başlangıç seviyesindeyken dili ağır bir yapım izlemek dilden soğumanıza sebep olabilir. Bu nedenle içeriklerden doğru zamanlarda yararlanmak önemlidir. Ücretsiz yararlanabileceğiniz kaynaklar için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Özet

Almanca öğrenmek uzun soluklu bir serüvendir. Bu serüveni zorlaştıracak yolların yanı sıra kolaylaştıracak yollar da mevcuttur. 

Bu yazıda bahsedilen yöntemleri izleyerek bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Buradaki yazımızda ise bu süreci zorlaştıran yanlışları okuyabilir, bunları yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Bu uzun serüvende hepinize başarılar dilerim.

Almanca Öğrenmeyi Kolaylaştıran Taktikler
Başa dön