10 Temel Almanca Cümle

Almanca’da kullanılan temel ifadeleri ve cümle kalıplarını bilmek günlük hayattaki konuşmaları anlamanıza ve konuşmaya adapte olmanıza yardımcı olur. 

Bu yazımızda Almanca günlük konuşmada sıklıkla kullanılan 10 temel Almanca cümleyi Türkçe anlamları ve kullanım alanları ile öğreneceğiz. 20 temel Almanca cümle için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Entschuldigung

Almanca’da en sık kullanılan kelimelerden biridir ve “Affedersiniz.” anlamına gelir. Birine çarptığınızda özür dilemek için kullanabilirsiniz. Tanımadığınız birine bir soru sormak için seslenmek istediğinizde de cümleye bu kalıp ile başlayabilirsiniz.

“Entschuldigung! Könnten Sie mir bitte sagen, wie ich zum Bahnhof komme.” cümlesi “Affedersiniz! Lütfen bana tren istasyonuna nasıl gideceğimi söyler misiniz?” anlamına gelmektedir.

2. Wie bitte?

Bu kalıp da Almanca’da en sık kullanılanlar arasındadır ve  “Pardon” veya “Anlayamadım.” gibi anlamlara gelir. Birinin ne dediğini tam duyamadığınızda ya da anlamadığınızda bu kalıbı kullanabilirsiniz. Bu kalıbı duyduğunuzda karşıdaki kişi sizi anlamamış demektir. Bu nedenle söylediğinizi tekrarlamanız gerekir.

3. Echt?

echt” kelimesi Almanca’da “gerçek” anlamına gelmektedir. Bu kelime soru tonlaması ile kullanıldığında “Gerçekten mi?” anlamı taşır. Bu kalıbı da günlük hayatta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4. Ich weiß nicht.

Size bir şey soruldu ve cevabını bilmiyorsunuz. Bu durumda “Bilmiyorum.” anlamına gelen Ich weiß nicht.” cümle kalıbını kullanabilirsiniz. Almanca’da “Bilmiyorum.” demenin birçok farklı yolu olsa da bu en sık kullanılanlar arasındadır.

5. Ich habe Sie nicht verstanden.

Karşıdaki kişiyi anlamadığınızda kullanabileceğiniz kalıplardan biri de “Ich habe Sie nicht verstanden.” kalıbıdır. Karşınızdaki kişi ile samimiyseniz “Ich habe dich nicht verstaden.” diyebilirsiniz.

6. Heute habe ich keine Lust.

Her zaman modunuz yüksek olmayabilir. Bu durumda “Ich habe keine Lust.” kalıbını kullanabilirsiniz. Bu keyfinizin olmadığını belirten bir cümledir. 

Eğer çalışma modunda değilseniz de “Ich habe keine Lust, zu arbeiten.” kalıbını kullanabilirsiniz. Böylece “Canım çalışmak istemiyor.” ya da “Çalışma modumda değilim.” demiş olursunuz.

7. Ich bin schlecht gelaunt.

Her zaman modunuz yüksek olmayabilir. Bu kalıp da “Ich habe keine Lust.” kalıbı gibi kötü modda olduğunuzu belirten bir kalıptır. 

Ich habe gut gelaunt.” kalıbı ise iyi hissettiğinizi belirten bir kalıptır.

8. Ich habe morgen frei.

Bu cümle Almanca’da “Yarın boşum.” anlamına gelir. Eğer ertesi gün izinliyseniz bu cümleyi kullanabilirsiniz.

Bu kalıp “Ich bin morgen frei.” kalıbı ile karıştırılmamalıdır. Bu cümle “Yarın özgürüm.” anlamına gelir.

9. Mir ist langweilig.

Sıkıldığınızı belirtmek için bu cümle kalıbını kullanabilirsiniz. Bu cümle kalıbı “Ich bin langweilig.” ile karıştırılmamalıdır. Bu cümle “Sıkıcıyım.” anlamına gelir.

10. Ich melde mich morgen bei dir.

Bu kalıp Almanca’da sık kullanılan kalıplardan biridir. Bu cümle “Seninle yarın iletişime geçeceğim.” anlamına gelir. Zaman belirtmeden de “Ich melde mich bei dir.” şeklinde de kullanılabilir.

Eğer bu cümleyi resmi olarak kullanmak isterseniz “Ich melde mich bei Ihnen” diyebilirsiniz.

Almanca günlük hayatta işinize yarayabilecek 120 Almanca cümle için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz. 

Almanca Öğreniyorum Sosyal Medya Hesapları

10 Temel Almanca Cümle
Başa dön