Vize Başvurusu ile İlgili
10 Almanca Cümle

Bu yazımızda Almanya’da vize başvurusunda bulunduğunuzda kullanabileceğiniz 10 temel Almanca soru cümlesine yer verdik.

Siz de Almanya’da vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız ve soru sorarken hangi Almanca cümleleri kullanacağınızı merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1. Können Sie Englisch sprechen?

Almanya’da yaşasanız da Almanca bilmemeniz oldukça normal. Bu durumda karşıdaki kişiye ilk soracağınız sorulardan biri İngilizce konuşup konuşmadığıdır. Bunu sormak için “Können Sie Englisch sprechen?” sorusunu kullanabilirsiniz. Bu cümle Almanca’da “İngilizce konuşabiliyor musunuz?” anlamına gelir.

2. Gibt es hier jemanden,
der Englisch spricht?

Karşınızdaki kişi İngilizce konuşmuyorsa bu durumda ortamda herhangi birininin İngilizce konuşup konuşmadığını bu cümle ile sorabilirsiniz. Bu soru ise “Burada İngilizce konuşan biri var mı?” anlamına gelir.

3. Wie kann ich ein Visum beantragen?

“beantragen” fiili Almanca’da “başvurmak” anlamına gelir. Vize, burs, çocuk parası gibi başvurularda bu fiil kullanılır, iş başvurusu için kullanılmaz. Bu cümle ise “Vizeye nasıl başvurabilirim?” anlamına gelir. Burada hangi vizeye başvurmak istiyorsanız onu söyleyebilirsiniz.

4. Welche Unterlagen brauchen Sie?

“die Unterlagen” Almanca’da evraklar ya da belgeler anlamına gelir. Vize başvurusunda gerekli evraklar önemlidir. Randevunuzdan önce hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu bu soru ile öğrenebilrisiniz. Bu soru “Hangi evraklara ihtiyacınız var?” anlamına gelir.

5. Wie lange dauert es?

Almanya’da evrak işleri genelde çok uzun sürdüğü için bu soru süreci öğrenmek için büyük önem taşıyor. Bu soru cümlesi “Ne kadar sürer?” anlamına gelir. 

dauern” fiili “sürmek” anlamına gelir, ama bu bir araç sürmek için kullanılmaz. Bu fiil bir sürecin sürmesini temsil eder.

6. Könnten Sie mich bitte darüber informieren?

“jemanden über etwas informieren” Almanca’da “birini bir şey hakkında bilgilendirmek” anlamına gelir. Bir konu hakkında bilgi almak istediğinizde “Lütfen beni bu konu hakkında bilgilendirebilir misiniz?” anlamına gelen “Könnten Sie mich bitte darüber informieren?” cümlesini kullanabilirsiniz. 

7. Haben Sie die Unterlagen dabei?

“dabei haben/dabeihaben” Almanca’da “yanında olmak” anlamına gelen bir fiildir. Bir nesne yanınızdaysa bu fiili kullanabilirsiniz.

Bu soru cümlesi “Evraklar/belgeler yanınızda mı?” anlamına gelir.

8. Was kostet die Beantragung des Visums?

Başvurduğunuz vize tipine ve bölgesine göre ödemeniz gereken başvuru ücreti değişiklik gösterebilir. Bu nedenle randevuya gitmeden önce vize başvuru ücretini öğrenmek istediğinizde bu soru cümlesini kullanabilirsiniz. Bu soru “Vize başvuru ücreti ne kadar?” anlamına gelir.

9. Nehmen Sie die Kreditkarten an?

Almanya’da çoğu yerde sadece nakit para geçerlidir. Bu yerlerden bazıları da yabancılar ofisi olan Ausländerbehörde’dir. Bu nedenle gitmeden önce kart kabul edip etmediklerini sormakta fayda var. 

Bu soruyu “Nehmen Sie die Kreditkarten an?” şeklinde sorabilirsiniz.

10. Was soll ich jetzt tun?

Bu soru “Şimdi ne yapmalıyım?” anlamına gelir. İşlemler bittikten sonra bekleme sürecinde bir şey yapıp yapmamanız gerektiğini bu soru ile sorabilirsiniz. 

Almanca Çalışma Dosyaları

10 Temel Almanca Soru Cümlesi – Bölüm 4
Başa dön