15 Almanca Dizi Tavsiyesi

Bu yazıda Almanca dinleme becerilerinizi geliştirirken izleyebileceğiniz 15 Almanca dizi tavsiyesi bulunmaktadır. Burada tavsiye ettiğim ilk 10 diziyi izleme şansım oldu, diğer beşine de ilerleyen günlerde göz atacağım. Umarım siz de beğenirsiniz.

1) Wir sind die Welle: 6 bölümden oluşan bu dizi bir grup gencin geleceklerinin daha iyi olması için toplumdaki bazı şeylerin değişmesi gerektiğine inanması, bunun için harekete geçmesi ve bununla birlikte tehlikeli bir hareket başlatmasını anlatıyor. Bu dizide kullanılan Almanca akıcı ve anlaşılır. Gençlik dizilerini seviyorsanız buradan konusuna göz atabilirsiniz. Netflix yapımı olan bu diziyi Netflix’ten izleyebilirsiniz.

2) How to sell drugs online (fast): Kız arkadaşından ayrılan bir lise öğrencisinin hızlı para kazanmak için başvurduğu yolları ve bu süreçte ödediği bedelleri anlatan akıcı bir dizi. 2 sezondan oluşan bu dizinin her bir bölümü yaklaşık 30 dakika uzunluğunda. Gençlik dizisi sevenlere tavsiye ederim. Bu diziyi Netflix’ten izleyebilirsiniz.

3) Tatort:  1970 yılından beri olan bu dizi Almanya’da pazar günleri yayınlanan bu dizi “Olay Yeri” anlamına geliyor. Klasik polisiye sevenler bu diziye göz atabilirler. Bu dizi Alman televizyonlarında yayınlanmaktadır.

4) Dark:  Almanya’nın ilk Netflix dizisi olan Dark bir bilim kurgu dizisi. Küçük bir kasabada geçen bu dizide kasabada bulunan mağaranın belirli yıllar arasında nasıl bir geçit kurduğunu ve bu sürece dahil olanların arasındaki ilişkinin nasıl etkilendiğini anlatıyor. Dizideki karakterler farklı yıllarda da gösterildiği için ilk başta kimin kim olduğunu ve aralarındaki ilişkiyi çözmek biraz zor olsada dikkatli ve arka arkaya izlendiğinde oturacaktır. Ben ikinci sezon geldiğinde birinci sezonu tekrardan izlemiştim. Ama şu an bütün bölümler olduğu için rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bu dizinin de Almanca’sı akıcı ve anlaşılır. Bu diziyi izlerken “Was ist passiert?” ve “Er/Sie ist verschwunden.” kalıplarını bilmek yararlı olacaktır. Bu cümleler sırasıyla “Ne oldu?” ve “O gözden kayboldu. / Ortalıktan kayboldu.” anlamına gelmektedir.

5) Biohackers: Freiburg’da geçen bu dizide hastalıkları genetik olarak inceleyen bir profesörün yanında çalışmaya başlayan bir kızın neden Freiburg’a geldiğini ve yaşadıklarını anlatıyor. Akıcı ve merak ettirici bir dizi. 2020 yapımı olan bu Netflix dizisinin ikinci sezonunun gelmesi bekleniyor.

6) Weissensee: 1980 yılında doğu Berlin’de yaşayan iki ailenin 1990’a doğru ve duvar yıkıldıktan sonra yaşadıklarını anlatıyor. Bu diziye daha yeni başladım. 24 bölümlük bu dizinin şu an 4. bölümündeyim. Bölümler 45 dakikalık ama akıcı olduğu için fark edilmiyor. Almanca’sı da oldukça anlaşılır. Savaş harici dönem dizisi sevenlerin göz atmasını tavsiye ederim.

7) Unsere Mütter, unsere Väter: İkinci dünya savaşını 5 farklı açıdan anlatan 3 bölümden oluşan bir mini dizi. 5 arkadaşın ikinci dünya savaşı nedeni ile farklı yerlere dağılması ve her birinin bu süreçte neler yaşadığını anlatan güzel bir mini dizi. Toplam 3 bölümden oluşuyor. Eğer dönem dizisi seviyorsanız göz atabilirsiniz.

8) Dogs of Berlin: Berlindeki bir uyuşturucu çetesini çökertmek isteyen bir polis ile kumar borcunu ödemek isteyen bir polisin yollarının Alman milli takımında oynayan Türk asıllı bir futbolcunun öldürülmesi sonucunda kesişiyor. Cinayet soruşturmasının yanı sıra her iki polisin de özel hayatındaki problemleri çözmeye çalışmasına da yer veriliyor. İlk bölümde bana biraz karışık gelse de sonrasında ilgimi çekti ve birkaç günde bitirdim. Zaten toplam 10 bölümden oluşan bir dizi. Eğer aksiyon seviyorsanız göz atmanızı tavsiye ederim. Dizide en çok kullanılan ve aslında kömürler anlamına gelen “Kohle” kelimesi ise “para” anlamında kullanılıyor.

9) Schuld: Alman bir avukat olan Ferdinand von Schirach’ın kitabından uyarlanan bu dizi 3 sezondan oluşuyor. Her bir bölümünde belli bir suçtan tutuklanan biri avukata olayların nasıl gerçekleştiğini anlatıyor ve her bölüm davaınn sonuçlanması ile son buluyor. Bölümler birbirinden bağımsız olduğu için arada dinleme becerileriniz için göz atabilirsiniz. Bu dizi diğerlerine göre biraz daha ağır işliyor. Aksiyon severler için pek uygun bir dizi değil.

10) The Team: Orijinali 3 farklı dilden oluşan bu dizide 3 arkadaşın Belçika, Danimarka ve Almanya’da öldürülmesi sonucunda bu ülkelerdeki polislerin bir araya gelmesini ve olayı araştırmasını anlatıyor. Polisiye sevenlerin buna da göz atmasını tavsiye ederim. 2 sezondan oluşan bu dizinin Almanca dublajlısını izlemenizi tavsiye ederim.

Listemde olanlar...

Listemde olan fakat hala izlemediğim diziler ise aşağıda verilmiştir. Daha izlemediğim için konu ile ilgili çok detay veremiyorum. Konusunu okumak için isimlerinin üstüne tıklayabilirsiniz. 🙂

 

11) Warten auf’n Bus!

12) Unsere Wunderbare Jahren

13)Babylon Berlin

14) Sloborn

15) Der Tatortreiniger

İyi seyirler dileriz

Ücretsiz Almanca online test çözmek için butona tıklayın.

Almanca Öğreniyorum Sosyal Medya Hesapları

Robotikçi Sosyal Medya Hesapları

15 Almanca Dizi Tavsiyesi
Başa dön