Almancamı Nasıl Geliştirebilirim?

Almanca öğrenirken birçok farklı kaynaktan yararlanmak önemlidir. Almanca öğrenme sürecimde izlediğim yöntemlerden ve kullandığım kaynaklardan yola çıkarak yazdığım “Almancamı Nasıl Geliştirebilirim?” yazısında Almancanızı geliştirirken izleyebileceğiniz yollardan ve de kullanabileceğiniz uygulama ve sayfalardan bahsedeceğim. 

Hamburg, 2018

1. Kelime Bilgisi

Bir dili öğrenirken ilk yapılması gerekenlerden biri kelime bilgisini geliştirmektir. Almanca kelime bilgisini geliştirirken birçok farklı uygulamadan yararlanılabilir. Bu uygulamaları kullanırken kendinize hedefler koyabilir ve bol tekrar ile kelime bilginizi geliştirebilirsiniz.

Bu süreçte Memrise isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. German ya da Almanca serisinde seviyelere göre ayrılmış Almanca kelimelere ulaşabilirsiniz. Günlük en az 5 dakika tekrar ile Almanca kelime bilginizi geliştirebilirsiniz.

Memrise dışında Duolingo, Mondly ve Busuu gibi uygulamalara da göz atabilirsiniz. Memrise direkt olarak kelime öğrenmeye yönelik bir uygulamayken diğerleri kendi kendine cümle kurmaya ya da öğrendiklerinizi pekiştirmeye yönlendiren uygulamalardır.

Bu uygulamalara Appstore ya da GooglePlay den telefonunuza indirebilirsiniz. Ücretsiz olan bu uygulamaların Premium sürümleri de var. Dilerseniz aylık ya da yıllık abonelikler ile ücretli sürümünü de kullanabilirsiniz. Çoğu uygulamanın masaüstü versiyonu da mevcut. Ayrıca bu uygulamaları farklı dilleri öğrenirken de kullanabilirsiniz.

2. Dil Bilgisi

Öğrendiğimiz kelimeler ile doğru cümleler kurabilmek ve kendimizi Almanca ifade edebilmek için kelime öğrenirken bir yandan da dil bilgisini öğrenmek gerekir.

Almanca dil bilgisini geliştirirken kitaplardan ve online kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bu süreçte Grammatik Aktiv ile Temel Almanca Grameri (Monika Reimann) kitaplarına ya da benzerlerine göz atabilirsiniz. Grammatik Aktiv kitabı Almanca bir anlatıma sahipken, Temel Almanca Grameri kitabının farklı dillerde anlatımına ulaşabilirsiniz.

Bu kitapların yanı sıra online Almanca kurslarına da katılabilir, internette bulunan ücretsiz kaynaklardan yararlanabilirsiniz. 

Öğrendiklerinizi pekiştirebilmek için bu süreçte bir defter tutmanız tavsiye edilir. Böylece öğrendiğiniz kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını kullanarak kendi cümlelerinizi kurabilirsiniz.

3. Okuma Becerileri

Almanca öğrenirken kelimeleri doğru telaffuz edebilmek ve yeni kelimeler öğrenebilmek için okumak çok önemlidir. Okuduğunuz metinlerde bilmediğiniz kelimeler olabilir, ama bazı durumlarda, özellikle sınavlarda, konunun bütününü anlamak önemlidir.

Bu nedenle kısa da olsa bol bol metin okumanızı tavsiye ederim. Almanca Instagram, Twitter ya da Facebook sayfalarını takip etmek bu süreçte yararlı olacaktır. İlk başta zor gelebilir ama kelime bilgisi ve dil bilgisi geliştikçe anlamak da kolaylaşacaktır.

Takip edebileceğiniz bazı Instagram sayfaları, Zeittagesschaufaktastischvisual statementwelt ve DW deutschlernen.

İlginizi çeken diğer sayfaları da takip edebilirsiniz.

4. Dinleme Becerileri

Almanca dinleme becerilerini geliştirebilmek için başlangıç seviyesinde çizgi film izleyebilirsiniz. Almanca çizgi filmlerde kullanılan dil yalın olduğu için anlamak daha kolay olacaktır. Çizgi filmlerin her bir bölümünde bir konu işlendiği için o konu ile ilgili kelime bilginizi de geliştirebilirsiniz.

Çizgi filmin yanı sıra Almanca şarkı dinleyebilir, ilerleyen seviyelerde Almanca dizi ya da Almanca film izleyebilirsiniz.

B1 seviyesinden itibaren izlenebilecek Almanca dizi önerileri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yine ilerleyen seviyelerde Almanca haberleri dinleyebilirsiniz. Almanca haberleri takip edebileceğiniz kanallardan bazıları 3Sat, DW ve Arte’dir. Almanca haberleri yavaş dinlemek isterseniz DW-langsam gesprochene Nachrichten yayınlarını dinlemenizi tavsiye ederim.

Feuersee, 2021

Bu yazıda Almanca öğrenirken edindiğim tecrübelere dayanarak birkaç tavsiyede bulundum. Dilerseniz farklı kaynaklar kullanabilir ve farklı yöntemler izleyebilirsiniz. 

Başarılar dilerim

Almanca dil bilgisi konu anlatımı için online Almanca kurslarımızı inceleyebilirsiniz. 

Tek seferlik ödeme ile ders içeriklerine ömür boyu ulaşabileceğiniz online Almanca kurslarımıza göz atmak için ilgilendiğiniz seviyenin üstüne tıklayarak güncel fiyat bilgisine ve konu içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Almanca Öğrenmeye Yeni Başlayanlar için PDF Dosyaları

Almanca öğrenmeye yeni başladıysanız ve Almanca Türkçe kaynak arıyorsanız Almanca Öğreniyorum’um hazırladığı PDF dosyalarını Etsy üzerinden, kayıt olmadan ya da hesap açmadan satın alabilirsiniz.

Almanca Öğreniyorum PDF dosyalarını incelemek ve almak için ilgilendiğiniz dosyanın üstüne tıklamanız yeterli.

Almanca Öğreniyorum Sosyal Medya Hesapları

Robotikçi Sosyal Medya Hesapları

Almancamı Nasıl Geliştirebilirim?
Başa dön