Almanya'da Hayatı
Kolaylaştıran 5 Şey

Yeni bir ülkeye taşındığınızda eski alışkanlıklarınızı geride bırakmak zorunda kalabilir, yeni bir yaşam stiline ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz. Alışma sürecinde hayatınızı kolaylaştıracak şeyleri bilmek Almanya’ya adapte olmanıza yardımcı olabilir ve yeni hayatınızı daha keyifli bir hale getirebilir. Bu yazımızda Almanya’da hayatınızı kolaylaştıracak 5 şeye yer verdik. Bu maddeler neler merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bu yazı TransferGo Türkiye ile iş birliği içermektedir.

1. Haftpflichtversicherung

Almanya’da üçüncü şahısların eşyalarına zarar vermeniz durumunda bir sigortaya ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz? Neredeyse her şey için bir sigorta çeşidi bulunan Almanya’daki bu sorumluluk sigortasına Haftpflichtversicherung adı veriliyor. Almanya’da bir adresiniz olduğunda bu sigortayı bir an önce yaptırmanızı tavsiye ederiz. Böylece üçüncü bir kişinin eşyasına zarar verdiğinizde endişelenmenize gerek kalmaz.

Aylık cüzi bir miktar karşılığında birçok farklı sigorta firması tarafından yapılan bu sigorta türünde, bazı eşyalar sigorta dışında kalabiliyor. Bu nedenle sigortayı yaptırırken sözleşmenizin neleri kapsadığına ve neleri kapsamadığına dikkat etmeyi unutmayın. Sigortaları türlerini ve kapsamlarını karşılaştırmak için Check24 sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2. Nakit Para Taşımak

Günlük hayatta hemen hemen her yerde kullanılan çipli kartların Almanya’da icat edildiğini biliyor muydunuz? Bu teknolojinin kullanıldığı alanlardan biri olan kredi kartları Almanya’nın çoğu yerinde geçmiyor. Bu nedenle Almanya’da yanınızda bir miktar nakit para taşımak büyük önem taşıyor. Pandemi döneminden sonra kart geçen yerlerin sayısı artsa da yerel işletmelerde ödemeler hala nakit para ile yapılıyor.

Almanya’da bit pazarları, çiçek pazarları ve pazarlar yaygın bir şekilde haftanın belli günleri kuruluyor. Özellikle bit pazarlarında günlük ihtiyaçların yanı sıra ilginç ve farklı şeyler bulabilirsiniz. Bu pazarlarda da genelde sadece nakit geçiyor. Bu nedenle nakit para taşımak Almanya’da hayatı kolaylaştırıyor.

3. TransferGo

Almanya’da birçok işlemi gerçekleştirebilmek için kayıtlı olduğunuz bir adrese ihtiyaç var. Bu işlemlerden biri de banka hesabı açmak. Almanya’da ev bulmanın zorluğu düşünülünce ilk başta yanınızda büyük miktarda para getirmek istemeyebilirsiniz. Ev bulduktan sonra parayı hesabınıza bir iş günü içerisinde gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Almanya’da banka hesabı açtıktan sonra paranızı TransferGo ile hızlı, güvenilir ve evden çıkmadan 1 iş günü içerisinde yeni hesabınıza gönderebilirsiniz.

Türkiye’de hala ödemeniz gereken faturalarınız varsa, bu faturaları ödemek istediğinizde TransferGo ile Türkiye’deki hesabınıza sadece 1.99€ gönderim ücreti ödeyerek hafta içi 30 dakika içerisinde para gönderebilirsiniz.

TransferGo uygulamasına ücretsiz kayıt olduktan sonra kendi davet kodunuzu oluşturabilir, davet kodunuzu kullanarak kayıt olan ve ilk 6 ay içerisinde 100€ değerinde transfer yapan her arkadaşınız için 22€ ya da 400 TL kazanabilirsiniz. TransferGo’ya ücretsiz kayıt olmak ve ilk iki transferinizi ücretsiz gerçekleştirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ülkece çok zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde yurt dışından deprem bölgesine bağışta bulunmak isterseniz, TransferGo ile resmi bağış hesaplarına “depremdestek” kodu ile gönderim ücreti ödemeden bağış gönderebilirsiniz. Bağış yapabileceğiniz resmi kurumlar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

4. Toplu Taşıma Uygulamaları

Almanya’da aylık ve yıllık toplu taşıma kartları bulunsa da, tek seferlik ya da günlük biletler de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Toplu taşıma biletleri bilet ofislerinden, otomatlardan ya da otobüslerden alınabiliyor, ancak toplu taşıma uygulamaları anlık bilet almak isteyenler için daha büyük bir önem taşıyor. Şehrinizin toplu taşıma uygulaması ile otomatlara göre yaklaşık 10 cent (genelde) daha ucuza bilet alabilirsiniz. Aynı zamanda uygulamalardan, bineceğiniz taşıtın varış-kalkış saatlerini kontrol edebilir, gecikme ya da iptal olup olmadığını görebilirsiniz.

Her şehrin kullandığı toplu taşıma firması farklı olduğu için bu uygulamalar yaşadığınız şehre göre değişiklik gösteriyor. Stuttgart’ta VVS kullanılırken, Berlin’de BVG kullanılıyor. Kendi şehrinizdeki uygulamayı bulmak için internette şehrinizin adından sonra “öffentliche Verkehrsmittel” araması yapabilirsiniz.

Şehirler arası seyahat etmeyi seviyorsanız, Deutsche Bahn uygulamasını indirebilirsiniz. Böylece biletlerinizi online alabilir, bilet bastırmadan trene binebilir ve online check-in yapabilirsiniz. Almanya’da şehirler arası trenlerde gecikme çok sık olduğu için bu uygulamayı indirmekte fayda var. Böylece gecikmeleri ve iptalleri rahatça takip edebilirsiniz.

5. Bisiklet

Bir yerden bir yere giderken kullanılabilecek birçok farklı ulaşım seçeneği bulunuyor. Yakın yerlere yürüyerek gidilirken uzak yerlere toplu taşıma ya da araba ile gidilebiliyor. Bu ulaşımı daha sağlıklı ve keyifli hale getirmek isteyenler ise genelde bisikleti tercih ediyor. Park yeri aramak ya da park ücreti ödemek istemiyorsanız, bisiklet ile gitmek hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bisiklet kullanımı çok yaygın olan Almanya’nın birçok şehrinde bisiklet yolu bulunsa da, bulunmayan yerler hala var. Bu durumda bisikletler araç yolundan gidiyor, ancak bu çok yaygın bir durum olduğu için trafik ona göre işliyor.

Küçük yerlerde yaşıyorsanız markete bile bisiklet ile gidebilir, bisikletinizde sepet varsa aldıklarınızı sepetinize koyabilirsiniz. Gideceğiniz yer çok uzaksa toplu taşımaya belirli zamanlarda bisikletiniz ile binebilirsiniz. Bazı şehirlerde belirli saatlerde bisikletiniz için ücret ödemeniz, yani bilet almanız gerekebileceğini unutmayın. Bunu öğrenmek için internette şehrinizin adı ile birlikte “Fahrradmitnahme” araması yapabilirsiniz.

Aynı zamanda şehirler arası tren seyahatlerinde de bisikletinizi yanınıza alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bisikletiniz için 6 Euro’luk ek bir bilet almak. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bisiklet kullanırken kask takmayı ve bisikletinizin trafiğe çıkmaya uygun olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Bonus: Almanca Bilmek

Almanya’da çoğu büyük şehirde İngilizce ile iletişim kurulabiliyor, ancak bu durum maalesef küçük şehirler ya da kasabalar için geçerli olmuyor. Bu durumda küçük bir kasabada yaşıyorsanız, Almanca bilmemek yeni bir hayat kurmanıza engel olabilir.

Az da olsa Almanca bilmek günlük hayata adapte olmanıza yardımcı olacaktır. Böylece okuduğunuz tabelaları anlayabilir, günlük basit konuşmalar ile birlikte yeni insanlar tanıyabilirsiniz.

Bu yazımızda yer alan şeyler Almanya’da yaşamı daha kolay ve keyifli bir hale getiriyor. Almanya’ya alışma sürecinin gönlünüzce ilerlemesi dileğiyle.

Almanya’da yaşam ile ilgili diğer yazılarımızı okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Almanya’da Hayatı Kolaylaştıran 5 Şey
Başa dön