Almanya’da Yapılabilecek 10 Aktivite

Almanya'da 10 Aktivite

Farklı bir ülkeye taşınmak kulağa hoş gelse de, kültürel farklılıkları ve yaşanabilecek zorlukları unutmamak gerekir. Almanya’ya taşındığınızda arkadaş edinmekte ve kültürel farklılıklara alışmakta zorlanabilir ya da boş zamanlarınızı nasıl değerlendireceğinizi düşünebilirsiniz.

Bu yazımızda Almanya’da hem kendi başınıza hem de sevdikleriniz ile yapabileceğiniz 10 aktiviteden bahsedeceğiz.

Bu yazı TransferGo Türkiye ile iş birliği içermektedir.

Doğa Yürüyüşü Yapmak

Doğa yürüyüşü yapmak Almanya’daki en popüler aktivitelerden biri. Hatta bunun için Almanca bir fiil bile var, bu da “wandern”. Almanya’nın hemen hemen her şehrinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz ya da zaman geçirebileceğiniz park, orman, göl kenarı gibi doğal alanlar bulunuyor. 

Pazar günleri hemen hemen her yerin kapalı olması nedeni ile genelde bu doğal alanlarda özellikle pazar günü yürüyüş yapmak oldukça yaygın. Siz de güneşli ya da yağışlı olmayan bir pazar gününü yaşadığınız yerde bulunan bu doğal parklardan birinde geçirebilirsiniz.

Almanya’da yağmurlu havalar doğa yürüyüşü yapmak için bir engel değil. Kendi dillerinde ‘Şekerden değiliz, erimeyiz.’ tabirleri ile bunun bir engel olmadığını kanıtlıyorlar. Bir grup aktivitesinin yağmur sebebi ile erteleneceğini düşünmeyin. Ertelenmeme ihtimali daha yüksek.

2. Bisiklete Binmek

Bisiklet, ulaşım araçları arasında önemli bir yere sahip, ancak bir yerden bir yere gitmenin dışında boş zamanlarınızda da bisiklete binebilirsiniz. 
 
Doğa yürüyüşü yapılan alanların yanı sıra sadece bisiklet ile gidilebilecek birçok yer de Almanya’da mevcut. Bölgenizdeki yapılabilecek bisiklet gezileri için internette Fahrradtour planen şeklinde arayarak bisiklet ile gidebileceğiniz ve rota üzerinde konaklayabileceğiniz yerleri önceden planlayabilir, doğada bisiklet ile vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda yol üstünde bulunan yerel restoranlara uğrayabilir, burada yerel tatları deneyebilirsiniz.
 

Bisiklete binmek grup aktivitelerinde de oldukça popüler. Yalnız başınıza binmek istemiyorsanız, bisiklet gruplarına katılabilirsiniz.

3. Tren ile Seyahat

Almanya’da bisiklet daha çok şehir içi ulaşımda yaygın olarak kullanılırken, şehirler arası yolculuklarda tren daha yaygındır. Yaşadığınız yerlerin yakınındaki şehirlere tren ile hafta sonu günlük geziler düzenleyebilirsiniz. 

Almanya’da eyalet içi seyahat, eyaletler arası seyahatten daha uygun. Gitmek istediğiniz şehirler ile yaşadığınız yer aynı eyalette ise o zaman Deutsche Bahn web sitesindeki Tickets für Bundesland bölümüne göz atmanızı tavsiye ederiz. Böylece eyaletinizdeki şehirleri uygun fiyata ziyaret edebilirsiniz.

Aylık 49 Euroluk biletiniz varsa bu bilet ile bölgesel trenlere binerek bölgeler arası da seyahat edebilirsiniz. 49 Euroluk bilet ile ilgili daha detaylı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Bu bilet tipinin bir abonelik olduğunu unutmayın! Kullanmak istemiyorsanız aboneliğinizi iptal etmeyi unutmayın.

4. İkinci El Pazarı

İkinci el pazarı anlamına gelen Flohmarkt, Almanya’da oldukça yaygındır. Bazı şehirlerde düzenli olarak haftanın belirli bir günü olurken, bazı yerlerde ise yılın belirli zamanlarında gerçekleşir. Eğer ikinci el ürünlere merakınız varsa, bu pazarlara gitmenizi tavsiye ederiz. Satılan ürünler bazen çok ilgi çekici olduğu için planlamadığınız bir alım yapabilirsiniz. Bu nedenle ikinci el pazarlarında genelde nakit geçtiği için yanınızda bir miktar nakit para bulundurmakta fayda var.

Stuttgart’ta her cumartesi Karlsplatz’da ikinci el pazarı kuruluyor.

5. Kulüplere Üye Olmak

Almanya’da ilgi alanınıza yönelik birçok kulüp bulabilirsiniz. Burada aktivite için oluşturulmuş kulüplere “Verein” adı veriliyor. Golf, tenis, binicilik, kano gibi birçok farklı kulubü yine internette bulabilirsiniz. Köpeğiniz varsa, arkadaş edinebilmesi ve enerjisini aktif bir şekilde kullanabilmesi için çevrenizdeki Hunde(sport)verein’lara göz atabilirsiniz.  

Kulüplerin yanı sıra ormanın içinde yer alan tırmanma platformlarına da gidebilirsiniz. Bunun için de “Kletternturm” ya da “Klettern Platz” aramalarını internette yapmanız. Tırmanmak için ekipmanınız yoksa buradan kiralayabilirsiniz. Her kurumun kiralama politikası ve fiyatı farklı olabilir. Bu nedenle gitmeden önce bilgi almakta fayda var.

6. Grillplatz

Almanya’nın bazı bölgelerinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz mangal alanları (Grillplatz) bulunuyor. Size yakın olan mangal alanlarını internetten bulabilir, gitmeden önce evde yiyecek/içecek hazırlığı yapabilirsiniz. Eğer ekmek seviyorsanız Almanya’nın mangal yaparken vazgeçilmezlerinden biri olan Stockbrot (çubuk ekmek) yapmanızı da tavsiye ederiz. Tek yapmanız gereken gitmeden önce biraz zeytinyağı içeren bir ekmek hamuru hazırlamak. Birkaç saat mayalanmış bu hamuru parça halinde bir çubuğa geçirerek ateş üzerinde yavaşça pişirebilir, bu süreçte de arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz. 

Grillplatz adı verilen yerleri terk ederken, ateşi söndürdüğünüzden ve ortamı güvenli ve temiz bıraktığınızdan emin olun.

7. Festivallere Katılmak

Almanya’da dönemsel festivaller de oldukça yaygındır. Pandemi öncesindeki kadar sık olmasa da yakın çevredeki festivallere katılabilirsiniz. Bu festivallerden en bilinenleri her sene ekim ayında Münih’te gerçekleştirilen Oktoberfest iken diğeri de hemen hemen her şehirde Noel’den bir ay önce kurulan Noel pazarlarıdır. Bu pazarlar Weihnachtsmarkt olarak adlandırılır. Oktoberfest ve Weihnachtsmarkt’ın dışında bisiklet festivali, animasyon film festivali, yaz festivali gibi bir çok festivale katılabilir, arkadaşlarınız ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Stuttgart çevresinde yaşıyorsanız Cannstatter Wasenfest’e katılabilirsiniz. Oktoberfest’e benzeyen bu etkinlik Nisan ayında gerçekleştiriliyor.

8. Opera ve Müzikallere Gitmek

Opera ve müzikaller Almanya’daki sanat severler için önemli ve büyük bir yere sahip. Opera ya da müzikaller ilginizi çekiyorsa Almanya’da birçok farklı opera ve müzikal bulabilirsiniz. Opera, müzikal ve tiyatro gibi sanatsal etkinliklerde giyim önemli olduğu için bu etkinliklere katılmadan önce kıyafet kurallarına göz atmayı unutmayın. Berlin, Frankfurt, Köln gibi büyük şehirlerde ya da yakınlarında yaşıyorsanız, bu şehirlerin konser planlarına birkaç ay öncesinden göz atabilir, biletinizi önceden alabilirsiniz.

Aynı zamanda birçok Türk sanatçı da Almanya’da konser veriyor. Sevdiğiniz sanatçıların konser takvimlerine göz atarak bu sanatçıların da konserlerine katılabilirsiniz.

9. Müzelere Gitmek

Almanya’nın yakın tarihte büyük yeri olsa da sadece tarih alanında değil birçok farklı alanda müzesi bulunuyor. Arabalara ilginiz varsa ve yolunuz Stuttgart’a düşerse araba tarihini anlatam ve tarihteki birçok farklı araba modellerine yer veren  Mercedes ya da Porsche müzelerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda şehrin yaklaşık 30 km uzağındaki çikolata fabrikası olan Rittersport’a da gidebilirsiniz. Burada sevdiklerinize birçok farklı çeşitte çikolata alabilir, bu markanın tarihini anlatan ve üst katta bulunan müzeyi de gezebilirsiniz.

Berlin’de yaşıyorsanız ya da Berlin’e yolunuz düşerse müzeler bölgesindeki müzeleri ziyaret etmeyi unutmayın. Büyük şehirlerdeki müzelerin yanı sıra kendi şehrinizdeki müzeleri de ziyaret edebilirsiniz. Çok farklı alanlarda müzeler bulabilirsiniz.

10. Gönüllü İşler Yapmak

Almanya’da da katılabileceğiz, başkalarına yardım edebileceğiniz sağlayabileceğiniz birçok gönüllü iş bulunmaktadır. Bu gönüllü işlere ehrenamtliche Arbeit adı verilir. Gönüllü işlerde yer almak için internette bölgeniz için ehrenamtliche Arbeit ya da Freiwilligenagentur araması yapabilirsiniz. Böylece internetteki ilanlara göz atabilir, yardımcı olabileceğinizi düşündüklerinize başvurabilirsiniz.

Kültürel farklılıklar nedeni ile bazı aktiviteler ilk başta farklı gelse de, doğada zaman geçirmeyi seviyorsanız birçok aktiviteye zamanla adapte olabilirsiniz.

TransferGo ile Para Transferi

Türkiye’de olan ödemeleriniz varsa TransferGo ile hesabınıza 7/24 uluslararası para gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Böylece ödemelerinizi hiç komisyon ödemeden, hızlı ve güvenilir bir şekilde Türkiye’deki hesabınıza gönderebilirsiniz.

TransferGo ile sadece Almanya’dan Türkiye’ye değil, aynı zamanda Türkiye’den Almanya’ya da para göndermek mümkün. Sabit kur oranları ve düşük gönderim ücreti ile Türkiye’deki hesabınızda bulunan paranızı çok kısa bir süre içerisinde Almanya’daki hesabınıza aktarabilirsiniz.

TransferGo’ya benim davet kodumla ücretsiz kayıt olmak için TransferGo web sitesini buradan* ziyaret edebilir ya da App StoreGoogle Play ya da AppGallery aracılığı ile TransferGo uygulamasını indirebilirsiniz. TransferGo ile yapacağınız ilk iki transferin ücretsiz olduğunu unutmayın.

Almanya kültürü ile ilgili 10 ilginç bilgi ile ilgili blog yazımızı okumak için tıklayın.

Almanya’da Yapılabilecek 10 Aktivite
Başa dön