3 Almanca Youtube Kanalı

Almanca dinleme becerilerini geliştirmek için Almanca yayınların dinlenmesi veya Almanca dizi/film izlemek gerekebilir. Film ve diziler uzun geliyorsa ilginiz olan alanda içeriklere sahip Almanca Youtube kanallarını izlemek de dinleme becerileri için faydalı olacaktır. 

Bu yazımızda severek takip ettiğim farklı içeriklere sahip 3 Almanca  Youtube kanalından bahsedeceğim. Almanca dizi-film önerileri için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz. 

1. Dinge erklärt - Kurzgesagt

İlk tavsiye etmek istediğim Youtube kanalı bilim severlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir kanal. Bu kanalın adı “Dinge erklärt – Kurzgesagt”. Bu bilim kanalında fizik, biyoloji, felsefe ve benzeri bilim dallarında yer alan anlaşılması zor olan konular anlaşılır bir şekilde aktarılıyor.

Almanca altyazı içeren bu videolar genelde 10 dakikadan oluşuyor. Videolarda konu ile ilgili birçok animasyon bulunuyor, bu da izlemeyi keyifli hale getiriyor.

Bilimi ya da yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorsanız bu kanala göz atabilirsiniz.

2. Follow me.reports

Hayatlarının belli dönemlerinde zorluklar yaşamış kişiler yaşadıkları süreci ve bu süreci nasıl atlattıklarını anlatıyor. Aynı zamanda konu ile ilgili sayısal bilgilere (benzer durumda olan kişi sayısı gibi) de yer veriliyor.

Almanca altyazısı olan ve genelde 15 dakikadan oluşan bu videolarda konuşulan dil ilk başta biraz zor gelebilir. Sunucuların konuşması anlaşılır olsa da konuk olan kişilerin aksanları nedeni ile alışmak başta zor olabilir. Bu durumda Almanca altyazıdan yardım alabilirsiniz. Bu seriye B1 seviyesinden itibaren göz atılabilir. 

Bu kanalı bir süredir takip ediyorum, bütün videolarını olmasa da ilgimi çekenleri izliyorum. Siz de göz atabilirsiniz.

3. ARTEde

Her gün video yayınlanan bu kanalda bilim, politika, tarih ve doğa gibi konularda röportajlara ve belgesellere yer veriliyor. Genelde videolar 50 dakikadan oluşuyor. 

Bu belgesel ve röportajları yanı sıra kanalda her bir bölümü 3 dakikadan oluşan “Wer nicht fragt, stirbt dumm” isimli bir seri de var. Burada sorulan soruların 3 dakikada eğlenceli ve hikayeli bir şekilde cevaplanıyor. Bu seri de konuyu görselleştirmek ve örneklendirmek için animasyon kullanıyor. Bu seride şu an 106 bölüm var. Bu kanal Alman-Fransız ortak yapımı bir kanal olduğu için bu seri Fransızca bir şarkı ile başlıyor.

Bir konu ile ilgili detaylı bilgi edinmek istiyorsanız bu kanala göz atabilirsiniz. Almancası anlaşılır olsa da Almanca altyazı bulunmuyor.

3 Almanca Youtube Kanalı Önerisi
Başa dön