5 Almanca Youtube Kanalı

Almanca dinleme becerilerini geliştirmek için Almanca yayınların dinlenmesi veya Almanca dizi/film izlemek gerekebilir. Film ve diziler uzun geliyorsa ilginiz olan alanda içeriklere sahip Almanca Youtube kanallarını izlemek de dinleme becerileri için faydalı olacaktır. 

Bu yazımızda severek takip ettiğim farklı içeriklere sahip 5 Almanca  Youtube kanalından bahsedeceğim. Almanca dizi-film önerileri için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz. 

1. Lohnt sich das?

Almanya’da farklı meslek gruplarında çalışan insanlarların günlük iş rutinlerini ve maaşlarını merak ediyorsanız bu Almanca Youtube kanalı tam size göre. Anlamnı “Buna değer mi?” olan bu kanalda her videoda farklı meslek gruplarından bir kişi ağırlanıyor ve kişinin haftalık kaç saat çalıştığı, ne kadar net gelirinin ve giderlerinin neler olduğundan bahsediliyor. Bunun yanı sıra iş yükümlülüklerinin de neler olduğundan bahsediliyor. 

Videoların uzunluğu 10-15 dakika arasında değişiklik gösteriyor. Çekimler genelde Bayern bölgesinde yapılıyor olsa da arada Almanya’nın farklı şehirlerinde çalışan kişileri de görmek mümkün. Farklı bölgeler olduğu için arada güçlü şiveler duyabilir, aşina değilseniz anlamakta zorlanabilirsiniz. Genelde her videoda Almanca altyazı bulunuyor. Böylece dilerseniz anlamadığınız yerlere bakabilmek için altyazılı da izleyebilirsiniz.

2. klein gegen groß

Türkçe anlamı “küçük büyüğe karşı” olan bu Almanca Youtube kanalında belirli bir konuda yeterli bilgiye sahip olduğunu iddia eden iki kişi karşı karşıya yarışıyor ve kendilerine sorulanı bilmeye çalışıyor. Burada yarışanlardan genç olan kişi genelde 6-15 yaş arasında değişirken, yaş olarak büyük olanlar ise genelde 40 üstü oluyor. Her programda yarışılan konu değişiklik gösteriyor. 

10 dakikalık bu videolarda altyazı seçeneği yok. Eğer belirli bir konuya ilginiz varsa izlemesi keyifli olacaktır. Bu Almanca Youtube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

3. quiz-o-rama

Bu Almanca Youtube kanalında iki farklı Almanca bilgi yarışması yayınlanıyor. Bunlardan biri “Wer weiß denn sowas?” iken diğeri de “Quizduelle – Der Olymp” yarışmaları. Aynı zamanda Alman televizyon kanallarından biri olan das Erste kanalında da bu yarışma programlarını izleyebilirsiniz.

Bilgi yarışmalarını seviyorsanız 45 dakikalık bu yarışmaları izleyebilirsiniz. Wer weiß denn sowas? programında sorular çoktan seçmeli ve her sorudan sonra cevabı ile ilgili videolu cevap oluyor. Bu yönden de bilgilendirici bir program. Bu Almanca Youtube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

4. WDR Reisen

Bir gezi kanalı olan WDR Reisen kanalında her hafta başka bir şehir geziliyor ve bu şehirde neler yapılır, ne yenir, nereler gezilir gibi soruların cevapları veriliyor. Yaklaşık 45 dakikalık bu videolarda altyazı seçeneği de bulunuyor. Gezi programları izlemeyi seviyorsanız bu kanala göz atmanızı tavsiye ederim. 

Bu Almanca Youtube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

5. WDR Doku

“die Doku” kelimesi Almanca’da belgesel anlamına gelen “die Dokumantationfilm / die Dokumentation” kelimelerinin günlük konuşma dilindeki kısaltmasıdır. Bu Almanca Youtube kanalında farklı konulara dikkat çeken ve yaklaşık 45 dakikadan oluşan belgeselleri bulabilirsiniz. 

Bazı videolarında Almanca altyazı seçeneğine sahip olan bu kanalda her hafta iki video yayınlanıyor. Farklı konularda Almanca bilgi sahibi olmak istiyorsanız ya da kısa belgeseller izlemeyi seviyorsanız bu kanala göz atabilirsiniz.

Almanca Youtube Kanalları
Başa dön