Ücretsiz Almanca Kaynak

Almanca ve diğer yabancı dilleri öğrenirken pratik yapmak önemlidir. Günlük kelime tekrarları ve farklı kaynaklardan yapılan alıştırmalar dilin öğrenilmesinde büyük rol oynar. Bu süreçte internette çok fazla kaynak olsa da işe yarayacak olanı bulmak biraz zaman alabilir. Bu süreçte ücretsiz kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Almanca okuma, dinleme ve dil bilginizi geliştirebilmek için kullanabileceğiniz 5 farklı online Almanca kaynaktan bahsedeceğim. 

1. Deutschlernerblog

Bu websitesinde A1 – C1 seviyeleri arasında okuma metinleri bulabilirsiniz. Okuma metinlerinin yanı sıra birçok farklı Almanca materyale de ulaşmak mümkün. Farklı seviyelerdeki Almanca okuma metinlerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer Almanca’da yer isimlerinin hangi edatlarla kullanılacağını karıştırıyorsanız bu websitesinin hazırladığı sayfaya göz atmanızı tavsiye ederim. Böylece bir yere giderken ya da orada bulunurken hangi edatı kullanmanız gerektiğini rahatça bulabilirsiniz.

2. Schubert - Verlag

Bu websitesinde A1-c2 seviyeleri arasında seviyelere yönelik dil bilgisi alıştırmaları ve seviye sonunda okuma anlama metinleri bulunuyor, Böylece hem dil bilgisi bilginizi hem de Almanca okuma becerilerinizi gelistirebilirsiniz. Online Almanca alıştırmaların yanı sıra kendi kendinize çalışabileceğiniz çalışma kağıtları (Arbeitsblätter) bulunuyor. İlerleyen seviyelerde Almanca bulmacalara da ulaşabilirsiniz. Bu websitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

3. Lingua

Almancanın yanı sıra farklı dilleri öğrenmek isteyen kişilerin ücretsiz faydanalabileceği bu websitesinde birçok okuma metni konularına göre ayrılmış bir şekilde bulunuyor. Almanca okuma metinlerine oranla az da olsa dilbilgisi ve dinleme becerilerini geliştirebileceğiniz alıştırmalar da bulunuyor. Daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Deutsch-Perfekt

Aynı zamanda ücretli üyeliği de bulunan bu derginin websitesinde farklı konular ile ilgili ücretsiz okuma metinlerine ulaşabilir, dinleme becerilerinizi geliştirebileceğiniz alıştırmaları çözebilirsiniz. Dil bilgisi ile ilgili de alıştırmalar bulunuyor. 

Aynı zamanda okuma metinlerinde zorluk derecesi de belirtiliyor. Böylece seviyenize uygun okuma metnini seçerek okuyabilirsiniz. Deutsch-Perfekt ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Deutschland.de

Bu websitesi Almanya ile ilgili güncel haberlere ve bilgilere ulaşabileceğiniz Almanca bir site. Haberleri Almanca takip etmek isteyenler günlük bu websitesine göz atabilir. B1 seviyesinden daha uygun olacağını düşünüyorum ama dilerseniz öncesinde de bakabilirsiniz. Haberlerin yanı sıra  Almanya’da çalışmak, okumak ile ilgili makaleleri de inceleyebilirsiniz.

BONUS

Almanca dil bilgisi ve kelime bilgisi ile ilgili testleri websitemizde bulunan “Testler” kategorisinden ulaşabilirsiniz. Almanca testler sayfasını ziyaret etmek için aşağıdaki “Hepsi” butonuna tıklayabilir, konuya özel farklı testler çözmek için istediğiniz konunun butonuna tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz Almanca Kaynak Tavsiyesi
Başa dön