Almanya'da Gelir Vergisi Nasıl Beyan Edilir?

Almanya’da yaşamın ve çalışmanın bir parçası da gelir beyanıdır. Almanya’da her yılın temmuz sonuna kadar bir önceki yılın gelirini beyan etmeniz gerekir. Örneklendirecek olursak 2020 yılında kazandığınız gelirin beyanını 2021 yılının temmuz ayına kadar gerçekleştirmeniz gerekir. 

Gelir beyanı için “Einkommensteuererklärung” adında bir form doldurulmalıdır. Bu formu bağlı olduğunuz vergi dairesinden (Finanzamt) temin edebilirsiniz.

Bu formu doldururken size ocak ayında çalıştığınız firma tarafından verilen genel maaş dökümünden (Lohnsteuerbescheinigung) yararlanabilirsiniz. Evli çiftler gelirlerini tek bir formda da beyan edebilirler. Eşlerden biri çalışmıyorsa bile kişisel bilgiler (isim, adres, doğum tarihi vs.) doldurulmalıdır.

Formun hangi bölümlerini doldurmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgiyi bağlı olduğunuz vergi dairesinden (Finanzamt) ya da vergi danışmanınızdan (Steuerberater) öğrenebilirsiniz. 

Bu form teslim edildikten sonra yaklaşık 2 ay içerisinde bir cevap (Steuerbescheid) gelir. Eğer yıl içerisinde fazladan vergi ödendiyse bu miktar size iade edilirken, eksik ödemeniz durumunda bu miktar sizden temin edilir.

İlk kez doldurulduktan sonra size, eğer yoksa, bir vergi numarası (Steuernummer) verilir. Bu numara sisteme kayıt olduğunuzda size verilen “Identifikationnummer” ile karıştırılmamalıdır.

İlk kez doldururken form biraz zor gelebilir. Almanca’ya tam hakim olmadığınız durumda iyice gözünüzde büyüyecektir. Bu durumda işe vergi danışmanları ve vergi uygulamaları devreye giriyor. Danışmanlar oldukça yoğun oluyorlar ve hatrı sayılır bir miktarda para talep edebiliyorlar. Belki ilk sefer bir danışman ile yapmak daha yararlı olacaktır fakat daha sonrasında kendiniz de yapabilirsiniz. Tabi profesyonel destek almak her türlü süprizi engellemenizi sağlayacaktır.

Uygulamala kullanmak isterseniz Steuergo websitesine göz atabilirsiniz. Biz bu zamana kadar hep kendimiz doldurduk, ama arkadaşlarımız bu uygulamayı kullanıyor. Bu uygulama ücretli bir uygulama. Dilerseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Önemli Not: Bu yazıda bahsedilenler ilk kez 2018 yılında formları doldururken yaşadığımız kendi tecrübelerimizdir, yasal bir tavsiye değildir. Dolduralacak formlar ve diğer detaylar kişiden kişiye, bölgeden bölgeye ve yıla bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Vergi önemli bir konu olduğu için öncesinde vergi danışmanlarına (steuerberater) ve vergi dairesine danışmanız önemle tavsiye edilir. 

Almanya’da Gelir Vergisi Beyanı
Başa dön