Almanya'ya Mavi Kart ile Gelmek

Bu yazıda Almanya çalışma vizelerinden biri olan Almanya mavi kart hakkında konuşacağız. Mavi kart başvurucu süreci nasıl işliyor? Mavi kart vizesi kaç günde geliyor? Eğer merak ediyorsanız. Yazının devamına beklerim.

Ben 2017 yılında Almanya Mavi Kartı’na başvurmuş ve almış bir mühendis olarak sizlerle deneyimimi paylaşacağım. Ama unutmayın! Zaman geçtiği için bu bilgiler değişiklik gösterebilir.

Mavi kart nedir ve kimlere verilir?

Almanya’nın mavi kartı (Eu-Blau Karte) Almanya’da belli alanlarda ve belli bir miktarın üstünde maaş (yıllık brüt) ile çalışanlara verilen özel bir vizedir. Teknoloji ve mühendislik alanlarında çalışanların bu vizeye başvurabilmesi için belirlenen sınır diğer bölümlere göre daha düşüktür. Çünkü Almanya’nın bu alandaki elemanlara çok ihtiyacı var. Bu vize için gereken maaş miktarı her yıl güncellenmektedir. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu vizeye başvurabilmek için ilk önce belirtilen sınırda ya da daha üstünde maaşa sahip olan bir pozisyona kabul almış olmanız gerekir.

Peki sözleşme imzalandı, sonra ne olacak? Sırada konsolosluktan vize için randevu alma ve de gerekli evrakları toplamada. 

Mavi Kart Vize İşlemleri

Alman Konsolosluğu’ndan randevu almak için iDATA isimli kurum ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu kurum ile görüşürken mavi kart başvurusunda bulunacağınızı belirtmelisiniz. Sonrasında size bir randevu verilir. Randevu için belli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Dediğim gibi biz bu süreci 2017 yılında yaşadığımız için bazı şeyler değişiklik gösterebilir. 

Randevunun onaylanması ile birlikte randevu tarihinin yanı sıra hangi evrakları toplamanız gerektiği size mail aracılığı ile belirtiliyor. Evraklarınızı toplarken her birinden beşer kopya da almanızı tavsiye ederim. Bazı evraklardan iki adet isteniyor ve eksik olması durumunda konsolosluktan çıkıp fotokopi çektirmeniz gerekebilir. Zaten gergin ve yorucu olan bu sürecin biraz daha zorlaşmaması için fazla kopya iyidir. 

Konsolosluğa giriş yaptığınızda sizden pasaportlarınızın size daha sonradan kargolanabilmesi için adres bilgileri isteniyor ve kargo ücreti alınıyor. 

Vize başvurusunda Alman Konsolosluğu’nda vize için bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret Euro cinsindendir ve kart kabul edilmemektedir. Vize ücreti mailde belirtiliyor, bu nedenle konsolosluğa giderken yanınızda tam para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Başvuru tamamlandıktan sonra geriye beklemek kalıyor. Bizim vizelerimiz yaklaşık 15 gün içinde gelmişti.

Vizem geldi ama mavi değil!

İlk gelen vize 6 aylık geçici çalışma vizesidir. Almanya’ya taşındıktan sonra bağlı olduğunuz Ausländerbehörde’den randevu alarak vizenizi uzatabilirsiniz.

Ausländerbehörde” yabancılar ofisi olarak Türkçe’ye çevrilebilir ve vize işlemlerini burada gerçekleştirmeniz gerekir. Vize randevusu çok geç bir tarihe verilebilir. Bu nedenle vizeniz bitmeden en 3-4 ay öncesinde başvurmanızı tavsiye ederiz.

Buraya gittiğinizde mavi kart (Blau Karte) vizesi diye belirtmeyi unutmayın, yoksa size normal oturum ve çalışma vizesi verebilirler. Peki çalışma vizesi ile mavi kart vizesi arasındaki fark nedir?

Mavi kartın avantajı nedir?

Mavi kart vizesi sayesinda Almanya’da süresiz oturum iznine normal vizeye göre daha kısa bir sürede başvurabiliyorsunuz. Almanca bilginizi kanıtlamanız durumunda Almanya’ya geldikten sonra 21 ay, kanıtlamadan da 33 ay sonrasında kalıcı oturma iznine (Niederlassungerlaubnis) başvurabilirsiniz. Tabi ki bu izne başvurmak için birçok evrak daha var. Bu evrakları incelemek için buraya göz atabilirsiniz.

Umarız mavi kart (Blau Karte) ile ilgili aradığınız bilgileri verebilmişizdir. Başarılar dileriz.

Almanca Öğreniyorum Sosyal Medya Hesapları

Robotikçi Sosyal Medya Hesapları

Almanya Mavi Kart Süreci
Başa dön