Almanya'da Ehliyet Değiştirmek

Araba kullanmak Almanya’da yaşamın bir parçasıdır. Türk ehliyetleri Almanya’da sadece ilk 6 ay geçerlidir. Bu 6 ayın sonunda araba kullanabilmek için Alman ehliyeti almanız gerekir. Peki ya Almanya’da ehliyet değiştirme süreci nasıl ilerliyor ve bu sürecin yaklaşık maliyeti nedir? Bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Ehliyetinizin geçerliliği ile ilgili altı aylık süreç Almanya’ya giriş yaptığınız andan itibaren geçerlidir. Ehliyetinizi Almanya’da “umschreiben” yöntemi ile değiştirmek mümkündür. Bunu bazı yerlerde “umtauschen” olarak da duyabilirsiniz. Bu sürecin adı hre ne kadar değiştirmek olsa da sınavlara (teori ve direksiyon) girmeniz gerekir. 

Değişim yapanların sıfırdan ehliyet alanlardan tek farkı sürücü kursunda verilen teorik derslere katılma zorunluluğunun olmaması ve sürüş eğitiminde belirtilen her yerde (otoban, şehir içi vs.) sürme zorunluluğunun olmamasıdır.

Peki ya Almanya’da ehliyet değişimi için hangi evraklar gerekiyor ve nereye başvurmak gerekli?

Ehliyet Değişimi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’da ehliyet değişimi yaparken bulunduğunuz bölgedeki Kfz-Führerscheinstelle’ye başvuru yapmanız gerekir. Bazı şehirlerde randevu almadan toplanan evraklar ile Kfz-Führerscheinstelle’ye gidilebilirken, bazı şehirlerde randevu almak gerekir. Toplamanız gereken evrakları öncesinde Kfz-Führerscheinstelle’ye telefon ya da e-mail ile sorabilirsiniz.

Bu evraklar şehirden şehire değişiklik gösterebilse de genelde bu evraklar arasında, görüş testi (sehtest), ilk yardım kursu sertifikasi (erste Hilfekurs Bescheinigung), ehliyetin Almanca çevirisi (ADAC-Übersetzung), orijinal ehliyet, biyometrik fotoğraf, sürücü kursu onaylı başvuru formu, sürücü kursu kayıt formu ve pasaportunuz vardır.

Almanya’ya geleli uzun bir süre (3 yıldan fazla) olduysa, Almanya’ya yaşamak için geldiğiniz tarihi onaylayan bir belge istenebilir. Bununla ilgili bilgilendirmeyi bağlı olduğunuz Führerscheinstelle yapacaktır. 

Peki bu evraklar nereden toplanabilir şimdi de bunları öğrenelim. 

Görüş testini (sehtest) yakınınızda bulunan herhangi bir optikten yaptırabilirsiniz. Yakınlardaki ilk yardım kursu için sürücü kursunuza danışabilirsiniz. 

Ehliyetinizin Almanca çevirisi sadece ADAC isimli kurum tarafından yapılmaktadır. Ehliyet çevirisi yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir. Bu nedenle randevunuzu buna göre alın. 

Biyometrik fotoğraf için fotoğrafçılara gidebilir ya da “dm” isimli kurumlarda kendiniz çekilebilirsiniz. 

Başvuru formunu kayıt olduğunuz sürücü kursundan alıp, doldurduktan sonra onaylatabilirsiniz. Otomatik vites ehliyeti almak istiyorsanız bunu başvuru formunda belirtmeyi unutmayın.

Evraklarınız tamamlandıktan sonra Kfz-Führerscheinstelle‘ye evraklarınız ile randevu tarihinizde gidebilirsiniz. Bu evrakların onaylanma süreci genelde 4-6 hafta arasında değişiklik gösterse de pandemi sonrasındaki yoğunluk nedeni ile evraklarınızın onaylanması bazı şehirlerde 3 ayı bulabilir. Süreci hızlandırmak için “Express Başvuru” yapabilirsiniz. Bu durumda ekstra ücret ödemeniz gerekir.

Evraklarınız onaylandıktan sonra hazır olduğunuzda teori sınavına girebilirsiniz. 

ÖNEMLİ: Başvurudan sonra 1 yıl içerisinde teori sınavına girmeniz gerekir, yoksa hakkınızı kaybedersiniz. Ücretler bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir.

Ehliyet Teori Sınavı

Almanya’da gireceğiniz teori sınavı sınav merkezlerinde bir tablet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sınavda toplam 30 soru vardır ve sınava Türkçe girmek mümkün, fakat bunu başvuru formunda belirtmeniz gerekir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için burada!

Teori sınavında 3 temel soru tipi vardır. Bunlar yazılı, resimli ve videolu sorulardır. Videolu ve resimli soruların puanları daha fazladır. Teori sınavından geçebilmek için en az 90 almanız gerekir. Sınavınız bittiği anda sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Sınavı geçemezseniz iki hafta sonra tekrarlayabilirsiniz.

Teori sınavına hazırlık

Peki ya bu teori sınavına nasıl çalışabilirsiniz, biraz da bunun üzerine konuşalım.

Almanya’da ehliyet teori sınavına hazırlanırken sürücü kursunuzun uygulamasını satın alıp buradaki soruları çözerek çalışabilirsiniz. Satın alırken size verilen kod ile uygulamaya giriş yapabilirsiniz.  Genelde uygulama içerisinde dil seçeneği bulunuyor. Böylece sınava gireceğiniz dilde çalışabilirsiniz. Uygulama içerisinde yaklaşık 1200 soru bulunuyor ve sınavda bu 1200 sorunun 30 tanesi çıkıyor.

Uygulama içerisinde bulunan örnek sınavlar ile sınava girmeden önce kendinizi test edebilirsiniz. Asıl ve deneme sınavına girmeden önce soruları birçok kez çözmeniz tavsiye edilir.

ÖNEMLİ: Bu uygulama aktifleştikten sonra geçerlilik süresi 1 yıldır.

Ehliyet değiştiriyorsanız teori sınavına TÜV ya da sürücü kursunuzdan kayıt olabilirsiniz. Sınav tarihini önceden almanız tavsiye edilir. Eğer TÜV aracılığı ile sınava kayıt olacaksanız önceden randevu almanız gerekir. TÜV aracılığı ile kayıt olmak sürücü kursuna göre daha ücret olarak uygundur.

Konu ile ilgili en çok sorulan sorulara ve cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Ehliyet Pratik Sınavı

Almanya’da pratik sınavı aslında direksiyon sınavıdır. Ehliyet değiştirenlerin pratik ders alma zorunluluğu yoktur ama sınavdan önce bu derslerin alınması tavsiye edilir. Böylece hem Almanca direktifleri (sağa dön, dön, park et vs.) öğrenebilir ve de sınav alanlarını görebilirsiniz. 

ÖNEMLİ: Teori sınavında girdikten sonra pratik sınavına girmek için 1 yılınız vardır. 

Pratik sınava kayıt sürücü kursları tarafından yapılır ve en az iki hafta öncesinde kayıt olmak gereklidir. Sınav yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Sınavın başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda Alman ehliyetiniz size anında orada teslim edilir. 

Başarısız olduğunuz durumda ise nerelerde hata yaptığınızı kısaca açıklayan ve geçemediğinizi gösteren bir kağıt verilir. Sınavı tekrarlamak için en az 2 hafta beklemeniz gerekir. Yani ancak 2 hafta sonraki sınava girebilirsiniz. Sınav ücreti bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir.

Pratik sınava hazırlanırken ders alıyorsanız, alınan ders başına ücret ödemeniz gerekir. Derslerin süresi 45 dakikadır ama genelde daha verimli olması için blok ders (90 dakika) yapılır. 45 dakikalık bir dersin ücreti ~56 Eurodur.

Pratik sınav ve ders ücreti bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Baden-Württemberg bölgesinde bizim girdiğimiz sınav merkezinde ders ücreti 52 Euro’yken sınav ücreti 220 Euroydu. (2019)

Almanya'da Ehliyet Değiştirme Ücreti

Almanya’da ehliyet değiştirme ücreti bölgeden bölgeye ve alınan pratik derslere göre değişiklik gösterebilir. Burada verilen fiyatlar fikir olabilmesi için ortalama fiyatlardır. 

Almanya’da ehliyet değiştirme ücreti aşağıda detaylıca verilmiştir.

Ehliyet değiştirme başvuru ücreti: ~470 Euro

Teori sınavı ve uygulama ücreti: ~120 Euro

Pratik sınavı ücreti: ~220 Euro

Pratik ders ücreti (45 dk.): ~50 Euro

Olabilecek seçeneklere göre toplam ehliyet değiştirme ücreti 755 Euro ile 1250 Euro arasında değişiklik göstermektedir. 

Bu ücret gidilen kursa, alınan ders sayısına, girilen sınav sayısına (kalma durumunda) ve yıla göre toplam ücret değişiklik gösterebilir, ehliyet değiştirmek 1250 Euro’dan daha fazla harcanması gerekebilir. 

Almanya’da ehliyet değiştirme için ödediğimiz kişi başı ücret ise 2019 yılında 1090 Euro idi. Dosya ve sınav masraflarının yanı sıra yaklaşık ~10 saatlik direksiyon dersleri de bu ücrete dahil.

Tavsiye

Almanya’da özellikle büyük şehirlerde ehliyet sınavı (teori & pratik) için yer bulmak oldukça zordur. Bu nedenle sınavların tekrarlanma ihtimaline karşı sınavları size verilen sürenin sonuna bırakmamanızı tavsiye ederim. 

Teori sınavından sonra 1 yıl içerisinde direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlayamazsanız, ehliyet değiştirmek için bütün süreci tekrarlamanız gerekir. 

ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgiler 2018-2019 yıllarında Almanya’da ehliyet değiştirme sürecinde yaşadığımız tecrübelere dayanmaktadır. Yıllara ve Almanya’nın bölgelerine göre izlenmesi gereken prosedürler, ücretler ve toplanacak belgeler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bulunduğunuz yerdeki sürücü kursuna (Fahrschule) danışmanız önerilir.

Başarılar dileriz.

Almanca Öğreniyorum Sosyal Medya Hesapları

Robotikçi Sosyal Medya Hesapları

Almanya’da Ehliyet Değiştirmek
Başa dön