Almanya’da İlginç Bulduğum 10 Şey

Almanya'da İlginç Bulduğum 10 Şey

Almanya, tarihi zenginlikleri, kültürel çeşitliliği ve düzenli yaşam tarzıyla bilinen bir ülke. Ancak, Almanya’da yaşayan göçmenler için hayatı daha ilginç kılan bazı garip detaylar da var. Bu yazıda, Almanya’nın sıra dışı özelliklerine odaklanarak, günlük yaşamda karşılaştığım 10 ilginç detaya bir göz atalım.

Bu yazı TransferGo ile iş birliği içermektedir.

1. Alman Not Sistemi

Almanya’da eğitim sistemi, diğer ülkelerden farklı bir notlandırma sistemine sahiptir. Bu sistem, öğrencilere daha ayrıntılı ve nesnel bir değerlendirme sunar, ancak diğer ülkelerden gelen öğrenciler için başlangıçta kafa karıştırıcı olabilir.

Alman eğitim sisteminde 1 en yüksek puandır. Bu notlandırma bir ürün değerlendirmesinde de geçerlidir. Ürünün üzerinde aldığı puan ile ilgili bir etiket bulunur. Buradaki not 1-1,9 arasında ise bu ürünün iyi bir puan aldığı anlamına gelir.

Bazı değerlendirme sitelerinde de yine bu puan sistemi geçerlidir. Bu nedenle puanlar ile birlikte ürünün yorumlarına da bakmakta fayda var.

Bir kurumu ziyaret etmeden önce onunla ilgili yapılan yorumlara bakmak istediğimde puanının 1,5 olduğunu görünce büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Sonrasında buradaki değerlendirme puanlarının bize göre ters olduğunu fark ettim.

2. Su İçme Çeşmeleri

Alman şehirlerinde, halkın ücretsiz su içebileceği birçok halka açık su çeşmesi bulunur. Bu, sıcak yaz günlerinde ve şehir gezilerinde pratik bir avantaj sağlıyor. İçilebilen su çeşmelerinde genellikle “Trinkwasser” (içme suyu) ibaresi bulunur, bu çeşmelerden güvenle su içebilirsiniz. Ancak, içilemeyen çeşmelerde bu ibare bulunmaz, onun yerine ‘kein Trinkwasser’ yazısı bulunur.

Daha önce Bursa’da kapalı çarşının girişinde su içme çeşmesi görmüştüm, ancak Almanya’da böyle bir uygulama ile karşılaşmayı beklemiyordum.

3.Kadın Sürücüler için Park Yeri

Almanya’da özellikle alışveriş merkezleri, bazı kamusal alanlarda, kapalı otoparklarda kadın sürücülere ayrılmış yerler bulunabilir. Bunlara Frauenparkplatz adı verilir.

Çoğu kadın, özellikle akşam saatlerinde kamusal yerlerde kendini güvende hissetmediği için hareket özgürlüğünü sınırlayabiliyor. Bu özel otoparklar, kaçış yollarına yakın, iyi aydınlatılmış ve video gözetimine sahip olarak tasarlandığı için kadınların güvenliğini ve rahatlığını artırmayı amaçlıyor.

Bu uygulamayı ilk kez gördüğümda şaşırmıştım, sonrasında sebebini araştırdığımda anlamıştım.

4. Geri Dönüşüm - Depozito

Almanya’daki geri dönüşüm sistemi Türkiye’dekine göre biraz daha detaylı. Cam ve kağıt hiçbir zaman plastikler ile birlikte toplanmıyor. Cam ürünler bunun için belirlenmiş olan kutulara atılırken, kağıtlar ya da kartonlar kağıt çöpüne atılıyor. Büyük şehirlerde plastik kutular, ambalajlar, içecek kutuları ve metal kapaklar tek bir poşette toplansa da küçük şehirlerde ya da kasabalarda bu işlemin daha detaylı yapılması gerekiyor. 

Marketten alınan plastik şişelerde ve bazı cam şişeler depozitolu olduğu için, bu şişeleri marketteki şişe çöpüne atarak depozitoyu geri almak mümkün. Bu plastik şişelerde bir sembol bulunuyor, bu sembole sahip plastik şişeleri genelde marketlerin girişinde bulunan Pfand kutusuna atıp, attığınız miktara göre bir kupon (Pfandbon) alabilirsiniz. Bu kuponu dilerseniz alışverişte kullanabilir, dilerseniz ilgili marketin kasasından nakit olarak alabilirsiniz. Depozitolu ürünleri satın alırken fiyatın üstüne otomatik olarak depozito değeri ekleniyor, ancak etikette yer alan fiyatta depozitosuz hali yer alıyor.

Geri dönüşümün bu kadar detaylı olması ve plastik şişelerde depozito olması bana çok ilginç gelmişti. Bu arada cam şişelerin bazılarında yine depozito olabiliyor.

5. Yavaş Para Transferleri

Almanya’da farklı hesaplar arası para transferleri yaklaşık 1-2 iş günü arasında sürebiliyor. Bu nedenle kira ya da vergi borcu gibi önemli ödemelerde bu süreyi göz önünde bulundurmak gerekir. 2017 yılında İlk evimizi kiraladığımızda depozitoyu yatırmıştık. Depozito hesaba geçtikten sonra evin anahtarlarını teslim alacaktık. Transfer uzun sürdüğü için planladığımız tarihten 1-2 gün sonra eve giriş yapabildik. Günümüzde anlık transfer de yapmak mümkün, ancak bunun için ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu durumda Türkiye’ye yapacağınız para transfer süresinin uzunluğu sebebi ile endişelenebilirsiniz, ama uluslararası para transferlerini hızlı ve güvenilir yapmanın bir yolu var. Uluslararası para transferlerini hızlı, güvenilir ve pratik bir şekilde gerçekleştirmek için TransferGo kullanabilirsiniz.

Sabit kur oranları ve düşük gönderim ücreti ile Türkiye’deki hesabınızda bulunan paranızı 1 iş günü içerisinde Almanya’daki hesabınıza aktarabilirsiniz.

TransferGo’ya davet ettiğiniz her iki arkadaşınız için 70 € kazanma şansınız olduğunu biliyor muydunuz?

2 Ocak 2024 tarihine kadar geçerli olan bu kampanyada sizin davet kodunuz ile TransferGo’ya kayıt olan ve 6 ay içerisinde 100 Euro ve üzeri uluslararası para transferi gerçekleştiren her iki arkadaşınız için 70 € kazanabilirsiniz. Bu transferi gerçekleştiren ilk arkadaşınız için 20 €, ikinci arkadaşınız için ise 50 € kazanabilirsiniz.

Kampanya detaylarını incelemek ve TransferGo’ya ücretsiz kayıt olmak için TransferGo web sitesini buradan ziyaret edebilir ya da App StoreGoogle Play ya da AppGallery aracılığı ile TransferGo uygulamasını indirebilirsiniz. TransferGo ile yapacağınız ilk iki transferin ücretsiz olduğunu unutmayın.

6. Tatlı Yiyecekler

Almanlar tatlıya çok düşkünler. O kadar düşkünler ki patlamış mısırları bile tatlı. 2011 yılında bir gezi için Almanya’ya geldiğimde marketten en sevdiğim atıştırmalıklardan biri olan patlatılmış patlamış mısır almıştım. Ağzıma ilk attığımda şekerli olduğunu fark ettim ve büyük bir hayal kırıklığına uğradım.

2017 yılında buraya taşındıktan sonra yine bir gün marketten salatalık turşusu aldım. Yine bir hüsran, çünkü bu da tatlıydı. Sonrasında ise markette birçok farklı ürün olduğunu fark ettim. Bunlardan biri de körili ketçaptı.

Meyveli yoğurtların bir kiloluk satılması da benim için oldukça ilginç bir şeydi. Kısa sürede tüketemeyeceğimi düşündüğüm için bu zamana kadar hiç denemedim.

7. Spaghetti Dondurma

Almanya’da popüler olan ve ilgi çekici bir lezzet sunan bir tatlı çeşidi olan “Spaghetti Eis,” aslında gerçek spagetti değil, tamamen dondurmadan yapılan bir tatlıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu tatlı, spagetti şeklinde ince dondurma telleriyle servis edilir. Dondurmanın spagetti gibi ince teller haline getirilmesi için özel bir makine kullanılır. Bu dondurma telleri, gerçek spagetti gibi görünmesi için yuvarlak bir tabağın üzerine düzenlenir.

Külahta ya da tabakta dondurmadan oldukça farklı görünen bu Spaghetti dondurmayı gördüğümde bunun bir dondurma olduğunu anlamakta zorlanmıştım. Üzerine genelde çikolata ya da çilek sosu döküldüğü için biraz fazla tatlı gelebileceğini düşündüğüm için bu zamana kadar hiç denemedim.

8. Havai Fişek

Almanlar arasında yılbaşı gecesi, havai fişek kullanımının en yoğun olduğu günlerden biridir. Birçok kişi, yeni yılı renkli ve ışıl ışıl havai fişek gösterileriyle karşılar. Bu gösteriler genellikle şehir merkezlerinde düzenlenen resmi etkinliklerle birleştirilir.

Havai fişekler 31 Aralık günü marketlerde satılabilir. Bu durumda kişiler marketten aldıkları havai fişekleri 31 Aralık gecesi yeni yıla girerken patlatabilir.

Burada geçirdiğimiz ilk yılbaşında markette satılmasına inanamamıştım. Kapının önünden atılan havai fişekleri görünce büyük bir şaşkınlığa uğradım.

9. Alışveriş Merkezleri

Almanya’da çok yaygın olmasa da alışveriş merkezleri bulunuyor. Bu alışveriş merkezlerinin girişinde bir dedektör bulunmuyor. Yani alışveriş merkezine girerken telefonuzu, metal eşyalarınızı ve çantanızı bırakarak dedektörden geçmenize gerek yok. Aynı durum havaalanı girişlerinde de geçerli. Havaalanına yolcu karşılamaya geldiğinizde hiçbir dedektörden geçmenize gerek yok.

Alışveriş merkezlerinde ilginç bulduğum bir diğer şey ise yemek katının Türkiye’dekinden farklı olması. Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin yemek katında genelde bilindik fast food markaları yer alırken, Almanya’da genelde farklı kültürlere ait restoranlar bulunuyor. Bazı alışveriş merkezlerinde ise yemek katı giriş katında olaibliyor.
 
Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin düzeni benzer olduğu için genelde aranılan ürünler rahatlıkla bulunabiliyor ancak Almanya’daki alışveriş merkezlerinde her şeyi rahatlıkla bulmak bazen mümkün olmuyor.

10. Tuvalet Ücretleri

Almanya’da çok yaygın olmasa da alışveriş merkezleri bulunuyor. Bu alışveriş merkezlerinde bulunan tuvaletler genelde ücretli oluyor. Bazılarında sabit bir ücret varken, bazılarında miktar önemsiz oluyor. Genelde kapıda bir görveli oturuyor. Yeterli miktarda bozuk paranız yoksa endişelenmeyin, çünkü orada paranızı bozabiliyorlar.
 
Her alışveriş merkezinde bu durum ile karşılaşılmasa da ilk geldiğimde çok ilginç bulmuştum. Alışveriş merkezinde ücret ödemek istemezseniz bazı çok katlı mağazalarda ücretsiz tuvaletler bulabilirsiniz.

Kapanış

Almanya’ya taşınırken Almanya’da yaşam ve Alman kültürü ile ilgili pek bir bilgiye sahip değildim. Kültür farklılıkları nedeni ile ilk başta adapte olmakta zorlandım. Bazı konularda bu adaptasyon süreci 3 yıla yakın sürdü, bazılarına ise hala alışamadım ama sanırım kabullendim.

Zorlukların yanı sıra kolaylıkların da olduğunu unutmamak gerek tabii ki. TransferGo ile uluslararası para transferlerini hızlı, güvenilir ve dijital bir şekilde gerçekleştirmek, özellikle Türkiye seyahatlerimden önce işimi oldukça kolaylaştırıyor. TransferGo’ya benim davet kodum ile kayıt olmak ve ilk iki transferinizi ÜCRETSİZ gerçekleştirmek için tıklayın.

Gönlünüzce ilerleyen bir taşınma ve alışma süreci olması dileğiyle.

Almanya’da hayatı kolaylaştıran 5 şey nedir merak ediyorsanız, buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Almanya’da İlginç Bulduğum 10 Şey
Başa dön