Bloke Hesap Nedir?

Avrupa birliği dışındaki bir ülkeden Almanya’ya okumak, dil eğitimi almak, au-pair olarak çalışmak ya da iş arama nedeni ile geliyorsanız, Almanya’da yaşadığınız süre boyunca yaşamınızı finansal olarak destekleyebileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Bu süreçte bir sponsorunuz olabilir ya da aileniz sizi destekleyecek olabilir. Fakat bunlardan biri değilse o zaman Almanya’da yaşayacak kadar paranızın olduğunu gösteren bir bloke hesaba ihtiyacınız olabilir.

Bloke hesap Alman hükümeti tarafından onaylanmış ve tanınan firmalar tarafından açılmalıdır. Bu firmalardan bazılarına yazımızın ilerleyen kısmında değineceğiz.

Bu yazı TransferGo Türkiye ile iş birliği içermektedir.

Ne Zaman Bloke Hesap Açılmalı?

Bloke hesap açılan firmaya göre hesabın açılma süresi değişiklik gösterebilir. Buna ek olarak bloke hesabı açarken bazı bankalar/firmalar hesap açma ücreti alabilir ve hesap açık durduğu sürece bu bankalara aylık ücret ödenmesi gerekebilir. Bu nedenle bloke hesap açan firmalar/bankalar ile ilgili önceden bilgi edinilmeli, gerekli evraklara, süreye ve ücretlere dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Alman Konsolosluğu’ndaki vize randevunuzdan önce bloke hesap açmalı ve bu hesaba Alman hükümeti tarafından belirtilen minimum miktarı yatırmış olmalısınız. Minimum yatırılması gereken miktar 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren bir yıl için 10.332 Euro olarak belirlenmiştir. Bu miktar diğer yıllarda değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için buraya göz atmayı unutmayın.

Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Bloke hesap açmak istediğiniz banka/firmanın istediği evrakları tamamlandıktan sonra başvuru yapabilir, hesabınız onaylandığında artık bloke hesaba belirtilen minimum miktarı yatırabilirsiniz. 

Belirtilen minimum miktar bloke hesaba yatırıldıktan sonra bloke onayı geliyor ve bazı bankalarda bu onay belge olarak indirilebiliyor. Bu belgeyi Almanya vize başvurusunda kullanabilirsiniz.

Hangi Firmalar Almanya Tarafından Tanınıyor?

“das Sperrkonto” Almanca’da “bloke hesap” anlamına gelir. Alman hükümeti tarafından tanınırlığı olan, bloke hesabı açabileceğiniz firmalardan bazıları “Deutsche Bank, Fintiba ve Expatrio” dur. Her bankanın/firmanın bloke hesap açma süreci ve istediği evraklar farklıdır.

Aşağıdaki tabloda bu sürecin firmadan firmaya nasıl değiştiğini karşılaştırabilirsiniz.

Tablo 1: Deutsche Bank, Expatrio ve Fintiba Karşılaştırması

Deutsche BankFintiba ve Expatrio ile ilgili daha detaylı bilgi almak için incelemek istediğiniz firmanın isminin üstüne tıklayabilirsiniz.

Önemli not: Bloke hesaba yatırılacak para miktarı bloke hesap açma 12 aylık bloke hesap ücretini de içermelidir. Yani Deutsche Bank aracılığıyla bir bloke hesap açacaksanız bu hesaba 10.332 Euro değil 10.564 Euro yatırmanız gerekir.

Bloke Hesaba Nasıl
Para Yatırılır?

Yurt dışına para transfer etmek masraflı ve zaman alıcı gelebilir. Bu nedenle parayı transfer ederken kullanacağınız aracı firma önemlidir. 

Bloke hesaba ya da yurt dışındaki bir hesaba para yatırmak için TransferGo uygulamasını kullanabilirsiniz. Böylece paranızı bloke hesaba sadece 6.99 TL gönderim ücreti ödeyerek, hızlı, güvenilir ve sabit kurlar üzerinden göndermiş olursunuz.

Almanya’ya gidecek ya da yurt dışına para göndermek isteyen arkadaşlarınızı size özel kupon kodu ile TransferGo’ya davet edebilir ve 200 TL ya da 22 Euro kazanabilirsiniz.

TransferGo aracılığı ile para göndermek ve arkadaşlarınızı davet etmek için TransferGo websitesini buradan ziyaret edebilir, dilerseniz uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Bloke Hesaptan Nasıl Para Çekilir?

Almanya’ya geldikten sonra bir Alman bankasından (Deutsche Bank, Commerzbank, Sparkasse vb.) hesap açıp, bu hesabı bloke hesabınıza tanımlayabilir, her ay ödemenizi otomatik olarak alabilirsiniz. Böylece bloke hesaptaki bloke kalkacak ve her ay tanımlı hesabınıza bloke hesaptan 861 Euro yatacaktır. Bloke hesaptaki paranın tek seferde çekilemeyeceğini unutmayın.

Bloke hesap ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazıda yer verilen linklere göz atabilirsiniz.

Bloke Hesap Nedir ve Nasıl Açılır?
Başa dön