15 Temel Almanca
Soru Kalıbı

Almanca günlük konuşmada cümlelerin yanı sıra temel soru cümlelerini de bilmek iletişim kurmak için önemlidir. Bu yazıda Almanca günlük hayatta sıklıkla kullanılan 15 temel Almanca soru kalıbından bahsedeceğiz. 

1. Günlük konuşmanın olmazsa olmazlarından biri de “Nasılsın?” ya da “Nasıl gidiyor?” anlamına gelen cümlelerdir. Daha çok gençler arasında kullanılan ve “Nasıl gidiyor?” anlamına gelen Almanca kalıp “Was geht ab?” kalıbıdır.

2. Almanca’da arkadaşınıza hafta sonu planı olup olmadığını “Hast du am Wochenende etwas vor?” sorusu ile sorabilirsiniz. Bu cümle “Hafta sonu bir şeyler planlıyor musun?” anlamına gelmektedir. 

3. Hafta sonu ile ilgili sorulabilecek bir diğer soru ise “Wie war dein Wochenende?” sorusudur. Bu da “Hafta sonun nasıldı?” anlamına gelir.

4. Alman dizilerinde ve filmlerinde sıklıkla duyulabilecek ve “Ne oldu?” anlamına gelen soru cümlesi ise “Was ist passiert?” cümlesidir.

5. Almanca’da birine her şeyin yolunda olup olmadığını sormak için “Ist alles in Ordnung?” kalıbını kullanabilirsiniz. Günlük konuşma dilinde “ist” kullanılmadan cümleye soru anlamı tonlama ile verilebilir. Yani tonlama ile “Alles in Ordnung?” şeklinde sorulabilir.

6. Karşınızdaki kişinin ne dediğini ya da neyi kastettiğini tam olarak anlamadıysanız “Was meinst du?” sorusunu sorabilirsiniz. Bu “Ne demek istiyorsun?” anlamına gelir.

Bu zamana kadar bahsettiğimiz kalıplar günlük konuşmada arkadaşlarınız ile konuşurken kullanabileceğiniz kalıplardı. Şimdi de alışveriş yaparken kullanabileceğiniz ya da görevlilerden duyabileceğiniz soru kalıplarını öğrenelim.

7. Bir mağazaya ya da hizmet alabileceğiniz bir yere girdiğinizde görevliden “Wie kann ich Ihnen helfen?” kalıbını duyabilirsiniz. Bu cümle “Size nasıl yardım edebilirim?” anlamına gelmektedir.

8. “Brauchen Sie noch etwas?” cümlesi ise “Başka bir şeye ihtiyacınız var mı?” anlamına gelmektedir. 

9. Alışverişiniz tamamlandı ve ne kadar tuttuğunu merak ediyorsunuz. Bu durumda “Ne kadar ediyor?” anlamına gelen “Was macht das?” kalıbını kullanabilirsiniz.

10. Almanya’da poşetler ücretlidir ve genelde alışveriş tamamlanmadan önce poşete ihtiyacınız olup olmadığı sorulur. Bu soru “Brauchen Sie eine Tüte?” şeklinde sorulur.

11. Kasap, pastane ya da fırın gibi bir yerden alışveriş yaptığınızda “Hepsi bu kadar mı?” anlamına gelen “War’s das?” sorusunu duyabilirsiniz. Alacaklarınız bitti ise “hepsi bu kadar” anlamına gelen “Das war’s” kalıbını kullanabilirsiniz.

12. Kalabalık bir yerden geçerken “Geçebilir miyim?” sorusu ile izin istemek istediğinizde “Darf ich bitte vorbei?” kalıbını kullanabilirsiniz. İlk başta cümleye “Affedersiniz” anlamına gelen “Entschuldigung” kalıbı ile de başlayabilirsiniz.

13. Bir yere gittiniz ve sandalyeye ihtiyacınız var. Bir diğer masadaki sandalyenin dolu olup olmadığını merak ediyorsanız “Ist der Stuhl besetzt?” kalıbını kullanabilirsiniz. Bu kalıp “Sandalye dolu mu?” anlamına gelir.

14. Bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğinden emin değilsiniz ve öğrenmek istiyorsunuz. Bu durumda “Wie spricht man das aus?” kalıbını kullanabilirsiniz. Bu kalıp “Bu nasıl telaffuz edilir?” anlamına gelir. Buradaki “das” merak ettiğiniz kelimeyi temsil etmektedir.

15. Trenle bir yere seyahat edeceksiniz ve bu nedenle treniniz geleceği perona geldiniz. Peronda bulunan trenin nereye gittiğinden emin değilseniz “Wissen Sie, wohin dieser Zug fährt?” kalıbını kullanabilirsiniz. Böylece “Bu trenin nereye gittiğini biliyor musunuz?” demiş olursunuz.

Almanca Çalışma Dosyaları

Almanca öğrenmeye yeni başladıysanız ve Almanca Türkçe kaynak arıyorsanız Almanca Öğreniyorum’um hazırladığı PDF dosyalarını Etsy üzerinden, kayıt olmadan ya da hesap açmadan satın alabilirsiniz.

Almanca Öğreniyorum PDF dosyalarını incelemek ve almak için ilgilendiğiniz dosyanın üstüne tıklamanız yeterli.

Almanca dil bilgisi konu anlatımı için online Almanca kurslarımızı inceleyebilirsiniz. 

Tek seferlik ödeme ile ders içeriklerine ömür boyu ulaşabileceğiniz online Almanca kurslarımıza göz atmak için ilgilendiğiniz seviyenin üstüne tıklayarak güncel fiyat bilgisine ve konu içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Yeni içerikler için bizi diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Almanca Öğreniyorum Sosyal Medya Hesapları

Robotikçi Sosyal Medya Hesapları

15 Temel Almanca Soru Kalıbı
Başa dön