Almanca'da Para ile İlgili Fiiller ve Örnek Cümleler

das Geld” Almanca’da “para” anlamına gelir. Bu yazımızda sizlerle birlikte Almanca’da para ile kullanılan harcamak, biriktirmek, transfer etmek ve kazanmak gibi fiilleri öğreneceğiz.

Aynı zamanda yurt dışına para transferi nasıl hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılır bu soruya cevap vereceğiz.

Bu yazı TransferGo Türkiye ile iş birliği içermektedir.

1. verdienen

verdienen” Almanca’da “kazanmak, hak etmek” anlamlarına gelir. “Geld verdienen” ise “para kazanmak” anlamına gelen bir kalıptır. Her zaman para kelimesi ile kullanılması gerekmez.

Sie verdient viel Geld.” cümlesi “O çok para kazanıyor.” anlamına gelirken “Er verdient gut.” cümlesi “O iyi kazanıyor.” anlamına gelir.

2. ausgeben

ausgeben” fiili “harcamak” anlamına gelen ayrılabilen bir fiildir. “Geld ausgeben” ise “para harcamak” anlamına gelir. Bu fiil zaman harcamak için kullanılmaz.

Heute habe ich mein ganzes Geld ausgegeben.” cümlesi “Bugün bütün paramı harcadım.” anlamına gelir.

3. sparen

sparen” fiili “biriktirmek, tasarruf etmek” anlamlarına gelen bir fiildir. 

Ich habe diesen Monat 100 Euro gespart.” cümlesi “Bu ay 100 Euro biriktirdim.” anlamına gelirken, “Ich konnte diesen Monat kein Geld sparen.” ise “Bu ay hiç para biriktiremedim.” anlamına gelir.

4. Geld zum Fenster hinauswerfen

Bu deyim bire bir çevrildiğinde ise “Parayı pencereden saçmak” anlamına gelir. Gereksiz şeylere para harcayan kişiler için kullanılır.

“Er hat das Geld zum Fenster hinausgeworfen.” cümlesi “O gereksiz yere para harcadı.” anlamına gelir.

5. brauchen

brauchen” Almanca’da “ihtiyacı olmak” anlamına gelen bir fiildir. Sadece para ile değil birçok farklı nesne ile birlikte kullanılır.

“Ich brauche etwas Geld.” cümlesi “Biraz paraya ihtiyacım var.” anlamına gelir.

6. einzahlen

einzahlen” Almanca’da “para yatırmak” anlamına gelen ayrılabilen bir fiildir. Elden ya da ATM üzerinden kendi hesabınıza para yatırıyorsanız bu fiili kullanabilirsiniz. 

“Ich habe gestern 50 Euro auf mein Konto eingezahlt.” cümlesi “Dün hesabıma 50 Euro yatırdım.” anlamına gelir.

7. abheben

abheben” fiili ise Almanca’da “para çekmek” anlamına gelen ayrılabilen bir fiildir. Bankadan ya da ATM üzerinden hesabınızdan para çekiyorsanız bu fiili kullanabilirsiniz.

“Ich habe kein Geld dabei. Ich werde 50 Euro abheben.” cümlesi “Yanımda hiç para yok. 50 Euro  çekeceğim.” anlamına gelir.

8. überweisen

überweisen” Almanca’da “transfer etmek” anlamına gelir. “Geld überweisen” ise “para transfer etmek, para göndermek” anlamlarına gelir. 

“Wie kann ich Geld ins Ausland überweisen?” cümlesi ise “Yurt dışına nasıl para gönderebilirim?” anlamına gelir. 

Bu sorunun cevabı ise yazımızın geri kalanında. 

Yurt Dışına Nasıl Para Gönderebilirim?

Yurt dışına para transfer etmek masraflı, zaman alıcı ve karışık gelebilir. Bu nedenle parayı transfer ederken kullanacağınız aracı firma önemlidir. 

Yurt dışındaki sevdiklerinize ya  da kendi hesabınıza para yatırmak için TransferGo uygulamasını kullanabilirsiniz. Böylece paranızı sadece 6.99 TL gönderim ücreti ödeyerek, hızlı, güvenilir ve sabit kurlar üzerinden göndermiş olursunuz. 

TransferGo ile Türkiye'ye
Para Gönderebilir Miyim?

TransferGo ile sadece yurt dışına değil aynı zamanda yurt dışından Türkiye’ye de hızlı, güvenilir ve pratik bir şekilde para göndermek mümkün. 

Türkiye’ye yıl sonuna kadar gönderim ücreti ödemeden para transferi yapmak için buraya tıklayın. 

Yurt dışındaki ya da Türkiye’deki sevdiklerine para göndermek isteyen arkadaşlarınızı size özel kupon kodu ile TransferGo’ya davet edebilir ve 200 TL ya da 22 Euro kazanabilirsiniz.

transfergo_yeniyil

TransferGo aracılığı ile para göndermek ve arkadaşlarınızı davet etmek için TransferGo websitesini buradan ziyaret edebilir, dilerseniz uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Almanca’da Para İle İlgili Kavramlar
Başa dön