Almanya'da Yaptırılabilecek Sigortalar

Almanya’ya taşındıktan sonra karşılaşabileceğiniz birçok kültür şoku bulunuyor. Bu şoklardan biri de Almanya’da yaptırabileceğiniz çeşitli sigorta türleridir. Bazıları zorunlu olmasa da yaşam tarzınıza bağlı olarak bazı sigortaları yaptırmanız faydalı olabilir. Peki bu sigortalar neler, hangileri zorunlu? Bu soruların cevabı aşağıdaki yazımızda.

Sigortalar ile ilgili detaylı bilgiden önce ‘Versicherung’ kelimesinin sigorta anlamına geldiğini bilmekte fayda var.

Bu yazı TransferGo ile iş birliği içermektedir.

1. Krankenversicherung

Almanya’da yaşayan herkesin sağlık sigortası sahibi olması zorunludur. Sağlık sigortaları Almanya’da yasal ve özel olmak üzere ikiye ayrılır: ‘gesetzliche Krankenversicherung’ (zorunlu sağlık sigortası) ve ‘private Krankenversicherung’ (özel sağlık sigortası). Bir sağlık sigortası şirketi ile iletişime geçerek aylık ödemeleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız bunun için bazı şartlar olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız, özel bir sağlık sigortası şirketi ile görüşebilirsiniz.

Bir işte çalışmıyorsanız, aile üyelerinin sigortasından yararlanabilirsiniz. Buna genellikle ‘Familienversicherung’ adı verilir.

Bazı doktorlar yasal sağlık sigortası olan kişileri kabul etmiyor olabilir. Bu nedenle randevu almadan önce sigorta tipinizin orada geçerli olup olmadığını sormakta fayda var. Yoksa cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz.

2. Rentenversicherung

Bu sigorta, Almanca’da emeklilik sigortası olarak adlandırılabilir. Çalışanlar için zorunlu olup çalışmayanlar veya serbest meslek sahipleri için isteğe bağlıdır. Eğer çalışmıyorsanız ve geleceğinizi düşünüyorsanız, Deutsche Rentenversicherung ile iletişime geçerek, aylık ödeme miktarı ile ilgili bilgi alabilir ve bu sigortayı yaptırabilirsiniz.

3. Haftpflichtversicherung

Bu sigorta 3. kişiler sigortası olarak tercüme edilebilir. 3. bir kişinin bir eşyasına yanlışlıkla bir zarar verdiğinizde, bu sigorta yardımı ile zararı karşılayabilirsiniz. Almanya’ya yeni taşındığınızda geçici süreliğine mobilyalı bir ev kiralamak isteyebilirsiniz. İşte böyle bir durumda Haftpflichtversicherung yaptırmakta fayda var. Böylece ev eşyalarına gelebilecek olası zararlara karşı önlem almış olursunuz. Sigortanın elektrikli aletleri (televizyon, bulaşık makinesi) kapsayıp kapsamadığına da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Almanya’da banka hesabı resmi bir ikamet kaydı olmadan birçok büyük bankada açılamıyor. Bu durumda ilk kirayı ya da depozitoyu nasıl ödeyeceğinizi düşünüyor olabilir ve bunun için Türkiye’deki hesabınızda bulunan paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda hiç komisyon ödemeden, hızlı ve güvenilir bir şekilde para göndermek için TransferGo’yu kullanabilirsiniz. Böylece kirayı ve depozitoyu ev sahibinin hesabına hızlıca gönderebilirsiniz.

TransferGo’ya arkadaşlarınızı davet ederek 30 € kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ağustos ayı sonuna kadar TransferGo’ya sizin davet kodunuz ile kayıt olan ve 100 € üzeri uluslararası para transferi yapan her bir arkadaşınız için 30 € kazanabilirsiniz. TransferGo’ya ücretsiz kayıt olmak ve ilk iki transferinizi ücretsiz gerçekleştirmek isterseniz buraya* tıklayabilirsiniz.

4. Kfz- Haftpflichtversicherung

Almanya’da bir aracın trafiğe çıkabilmesi için araç sigortası zorunludur. Bu sigorta türüne ‘Kfz-Haftpflichtversicherung’ adı verilir. Ayrıca aracınıza yarı (Teilkasko) veya tam (Vollkasko) kasko yaptırabilirsiniz. Seçeceğiniz kasko türüne göre ödeyeceğiniz miktar ve kapsam değişiklik gösterecektir.

Araç sigortası ücreti sigorta firması, arabanızın modeli, yılı, daha önce size kayıtlı bir araç olup olmaması ve kazasızlık gibi faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

5. Hausratversicherung

Eğer ev sahibiyseniz ve evinizi yangın, su hasarı veya hırsızlık gibi risklere karşı korumak isterseniz, Hausratversicherung yaptırabilirsiniz. Bu sigorta zorunlu olmasa da büyük zararlara karşı önlem almak için tercih edilebilir. Çok yaygın olmasa da bazen kiracılar tarafından da bu sigorta yaptırılabilir.

6. Rechtsschutzversicherung

Yasal süreçteki masrafları karşılayan Rechtsschutzversicherung, farklı sigorta şirketlerine göre kapsam içeriği değişebilir. Avukat ücretlerinin yüksek olduğu düşünüldüğünde, bu sigortayı yaptırmak mantıklı olabilir. Ancak, hemen yararlanamayabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle Rechtsschutzversicherung yaptırmadan önce bekleme süresi (Wartefrist), koşulları ve kapsamlarıyla ilgili detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır.

Sigorta firmaları, ücretleri ve kapsamları ile ilgili bir karşılaştırma yapmak isterseniz Check24 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

7. Tierkrankenversicherung

Almanya’da evcil hayvanınız için de bir sağlık sigortası yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz? Sık sık veterineri ziyaret ediyorsanız evcil dostlarımıza sigorta yapmanızı tavsiye derim. Veteriner ücretleri Almanya’da oldukça pahalı ve ne kadar ödemeniz gerektiğini muayene ve tedavi tamamlandıktan sonra öğreniyorsunuz. Özellikle gece ya da tatil günleri veterineri ziyaret ederseniz fiyat normalden 2 kat daha fazla olabiliyor. 

Bu sağlık sigortası OP-Tierkrankenversicherung ile karıştırılmamalı. OP operasyon yani ameliyatı temsil ediyor ve sadece ameliyat giderlerini karşılıyor.

Daha kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırdığınızda veteriner ziyaretlerinde ödediğiniz ücretlerin bir kısmını duruma göre hepsini geri alabilirsiniz. Çoğu firma yapılan ödemenin faturasını değerlendirerek bir sonuç çıkarıyor, direkt veterinere ödeme yapmıyor.

Köpeğinizin eğitimi için köpek okullarına gitmek için de genelde Tier-Haftpflichtversicherung’a ihtiyaç duyuluyor.

Özet

Almanya’ya taşındığınızda karşılaşabileceğiniz farklı sigorta türleri, hayatınızı ve mali durumunuzu korumak için önemli bir adım olabilir. Sağlık sigortasından emeklilik planlarına, üçüncü kişi sigortasından ev eşyalarınızı koruma altına almanıza kadar geniş bir yelpazede seçenekler bulunmaktadır. Bu yazıda bahsedilen sigortalar, Almanya’daki günlük yaşamınızı daha güvenli ve rahat hale getirebilir. Ancak, her bir sigorta türünün detaylarını ve kapsamlarını anlamak önemlidir. İhtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza en uygun sigortaları seçerken dikkatli bir şekilde araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Ev kiralama, depozito ve sigorta ödemeleri gibi planlanan ödemelerin yanı sıra beklenmedik masraflar çıkabilir. Taşınırken yanınızda yeteri kadar para getirmediyseniz endişelenmenize gerek yok. TransferGo ile Türkiye’deki hesabınızdan Almanya’daki hesabınıza hızlı, güvenilir ve masrafsız bir şekilde para gönderebilirsiniz.

Almanya’da yaşam ilk başta zor ama kolaylaştıran bazı şeyler de var. Bunlar neler merak ediyorsanız ‘Almanya’da Hayatı Kolaylaştıran 5 Şey’ isimli yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Gönlünüzce ilerleyen bir süreç olması dileğiyle

(* affiliate link)
Almanya’da Yaptırılabilecek Sigorta Türleri Nelerdir?
Başa dön