Almanya'da Yaşamak İçin 10 Sebep

Çocukluğumuzdan bu yana aklımızda soğuk ve kapalı havasıyla yer eden Almanya, aslında eğitim olanakları, sağlık sistemi ve etkileyici bir tarih ve kültür mirası ile bilinen bir ülke. Yapılan araştırmalara göre  2022 yılında bir önceki yıla göre daha fazla göç alan bu ülkede yaşamak için birçok neden var. Bu yazıda bu sebeplerden 10 tanesine yer verdik.

Bir süreliğine yurt dışında yaşarken Avrupa’yı gezmek ama Türkiye’den çok uzak bir yer olmasın diyorsanız bu yazımız tam size göre.
Bu yazı TransferGo Türkiye ile iş birliği içermektedir.

1. Çalışma Şartları

Almanya’da standart çalışma süresi genelde haftalık 40 saattir. Çalıştığınız firmaya göre çalışma saatleriniz değişiklik gösterebilir.  Çalışma saatlerini sınırlandırmak ve yeterli dinlenme süreleri sağlamak için düzenlemeler mevcuttur ve çalışanların iş günü boyunca mola verme hakkı vardır.

Almanya’da çalışmaya başladığınızda yıllık en az 20 iş günü izin hakkınız olacaktır. Çalıştığınız iş yerine göre bu sayı artabilir. Ancak yıl ortasında, örnek verecek olursak Mayıs ayında çalışmaya başladıysanız bu tatil günü sayısı 15 gün olacaktır.

Hasta olduğunuzda ise bu tatil günlerinden kullanmanıza gerek yok. Bu durumda hastalık izninizi kullanabilirsiniz. Bu izni kullanma ile ilgili kurallar çalıştığınız iş yerine göre değişiklik gösterebilir. Bunun için

2. Kendine Zaman Ayırabilme

Almanya’da çalışma hayatı ile sosyal hayat birbirinden ayrıdır. Çalışma saatlerinizden sonra ya da hafta sonları sosyal hayatınızda kendinize, ailenize ve sevdiklerinize zaman ayırabilirsiniz.

Yeni hobiler edinebilir, var olan hobilerinizi devam ettirebilirsiniz. Çiçek ekmeyi seviyorsanız ama evinizde yeterli bir alan yoksa Almanya’da bir hobi bahçesi kiralayabilirsiniz.

Alman kültürüne ilk başta uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz, bu nedenle kültür şoku yaşamamak için Alman kültürü ile ilgili bazı bilgileri bilmekte fayda var. Bu kültürel farklılıklar için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

3. Yüksek Yaşam Standardı ve Sosyal Haklar

Otomotiv, mühendislik, ilaç ve teknoloji gibi alanlardaki başarıları ile tanınan Almanya, dünyada ekomik alanda en güçlü ülkeler arasında yer alıyor.
 
Almanya’da çalışanların nispeten yüksek bir ortalama gelir seviyesine sahip olması, bireylerin iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarını sağlıyor. Buna ek olarak, Almanya’da çalışanların haklarının korunması ve çalışanlara sağlanan sosyal haklardan oluşan köklü sistem burada yaşayanların yüksek yaşam standardına katkıda bulunuyor.
 
Almanya’da belirli bir süre çalıştıktan sonra işinizden ayrıldığınızda, yeni iş bulana kadar işsizlik parası da alabilirsiniz. Çocuğunuz olduktan sonra çocuk parasına başvurabilir, çocuğunu 18 yaşına gelene kadar bu ‘Kindergeld’ adı verilen çocuk parasını alabilirsiniz.
 
Almanya’da yaşayan herkesin sağlık sigortası olması zorunludur. Bu sağlık sigortası sayesinde doktora ücretsiz bir şekilde gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sağlık sigortası kartınızın yanınızda olması.
 
Çalışmıyorsanız ailenizin ya da eşinizin sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Aile sağlık sigortası ile ilgili daha detaylı bilgi için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

4. Doğal ve tarihi güzellikleri

Almanya’da Türkiye’de olduğu gibi bir çok tarihi alan ve doğal güzellik bulunuyor. Almanya’nın güneyinde bir de Alp Dağları var.  Şehirden uzaklaşmak, biraz nefes almak isterseniz hemen hemen her şehrin biraz dışında bulunan yeşillik alanlarda ya da ormanlarda vakit geçirebilirsiniz.

Doğa yürüyüşlerini seviyorsanız ‘wandern’ kelimesini bilmekte fayda var. Bu kelime doğada uzun yürümek anlamına geliyor ve Almanlar için vazgeçilmez bir aktivite.

Tarihi şatolar ve kaleler de Almanya’nın bir parçası. Bunlardan en çok bilinenleri Lichtenstein Kalesi, Burg Kalesi ve masallara konu olmuş olan Neuschweinstein Kalesi. Tatillerde günübirlik bu kalelere gidebilir ve gezebilirsiniz.

Doğada vakit geçirmeyi, tarihi yerleri gezmeyi uzun yürüyüşler yapmayı, bisiklete binmeyi seviyorsanız Almanya’da yaşam size uygun olabilir. Tarihi ve metropol bir şehirde yaşamak isterseniz Berlin’de yaşamak sizi mutlu edebilir.

Almanya’da yaşarken Avrupa’daki diğer ülkelere de rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren yolculuğunu seviyorsanız, birçok ülkedeki şehre Almanya’dan trenle de seyahat edebilirsiniz.

5. Toplu Taşıma ile Ulaşım Kolaylığı

Alman sanayisi arabaları ile ünlü olduğu için Almanya’da arabasız bir hayat kulağa hayal gibi gelebilir, ama Almanya’da toplu taşımanın rahatlığı ve yaygınlığı sayesinde araba olmadan çok rahat bir şekilde işe gidebilirsiniz.

Sadece büyük şehirlerde değil, aynı zamanda küçük yerleşim yerlerine de farklı toplu taşıma araçları ile gitmek mümkün. Küçük şehirlerdeki yaşam masrafları büyük şehirlere göre daha uygun olduğu için büyük bir şehirde çalışırken, yakınındaki küçük bir şehirde oturabilirsiniz.

1 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olan aylık 49 Euroluk biletler sayesinde sadece kendi şehrinizde değil Almanya içinde de toplu taşıma ile rahatça gezebilirsiniz. Yaz döneminde bu toplu taşıma araçlarına ilgi yoğun olabilir, bu nedenle planları önceden yapmakta fayda var.

Almanya’da toplu taşıma ile gezilecek yerleri merak ediyorsanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

6. Tatillerin Önceden Belirli Olması

Almanya’da yıl içerisinde birçok dini tatil bulunurken sadece bir milli tatil bulunmaktadır. Dini tatillerin tarihleri yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Bu tatillerin tarihleri bir yıl önceden bellidir. Bu tatilleri önceden bilmek size tatil planı yapmanıza yardımcı olabilir. Böylece ‘Brückentag’ yöntemi ile izinlerinizden çok fazla harcamadan yıl içerisinde farklı zamanlarda, verimli ve keyifli tatiller yapabilirsiniz. Daha önceden ayarlarsanız tatilleriniz tahmin ettiğinizden daha hesaplı hale gelebilir.

Bu tatil zamanları özellikle çocuğu olan kişiler için çok popüler olduğu için tatil planını önceden yapmakta ve yer ayırtmakta fayda var. Aksi takdirde yer bulamayabilirsiniz.

‘Brückentag’ nedir ve nasıl yapılır merak ediyorsanız buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

7. Sadece 3 Saatte Türkiye'ye Gidebilme

Almanya’da yaşarken aileniz ya da arkadaşlarınız ile eskisi kadar sık görüşemeyebilirsiniz. Ancak  tatillerinizi Türkiye’de sevdikleriniz ile geçirmek isterseniz ve yaşadığınız şehirde uluslararası bir havaalanı bulunuyorsa hemen hemen her gün Türkiye’ye uçak bileti bulabilirsiniz. Yaklaşık 3 saat süren bu yolculuğun sonunda  sevdikleriniz ile hasret giderebilirsiniz.

Türkiye’ye tatile giderken tatil paranızı yanınızda taşımak istemiyorsanız ya da paranız biter diye kaygılanıyorsanız size bir tavsiyem var.
 
TransferGo ile Türkiye’deki hesabınıza hafta içi sadece 30 dakikada para gönderebilirsiniz. Böylece siz Türkiye’ye gitmeden paranız hesabınızda olur.
 
Tatil harcamalarınız tahmin ettiğinizden fazla tutarsa yine Almanya’daki hesabınızdan Türkiye’deki hesabınıza hızlı, güvenilir ve hiç komisyon ödemeden para transfer edebilirsiniz.
 
TransferGo uygulamasını indirmek, ücretsiz kayıt olmak ve ilk iki transferinizi ücretsiz gerçekleştirmek için buraya tıklayın.

8. Festivaller

Almanya’da özellikle bahar ve yaz aylarında birçok festival oluyor. Bu festivaller genelde yerel olsa da Oktoberfest ya da Noel pazarları gibi festivaller uluslararası ilgi çekebiliyor. Festivallerin sadece büyük şehirlerde olacağını düşünebilirsiniz, ama köylerde de yıl içerisinde birkaç günlük bahar ya da yaz festivalleri ya da konserler olabiliyor.

Almanya’da en popüler olan festivaller Oktoberfest, Canstatter Fest, Karneval der Kulturen ve hemen hemen her büyük şehirde kurulan Noel pazarlarıdır.

Her yıl Münih’te düzenlenen Oktoberfest’e çanta ile girilmesine izin verilmiyor. Sadece bu festival için Münih’e gidiyorsanız, giriş koşullarını önceden okumakta fayda var.

Pandemi nedeni ile bu festivallere bir süre ara verilsede artık festivaller yine her yıl düzenleniyor.

9. Güvenli

Almanya, şiddet içeren suçların azlığı da dahil olmak üzere diğer birçok ülkeye kıyasla nispeten düşük bir suç oranına sahip. Küçük şehirlerde gece sokaklar sakin olsa da genelde tek başına sokakta yürümek güvenlidir.
 
Kalabalık ortamlarda, turistik yerlerde ve toplu taşımada yan kesiciliğe karşı dikkatli olmakta tabii ki her zaman fayda var.

10. Türk Kültüre Ait Ürünleri Bulabilme

Almanya’da yaşarken Türkiye’deki yemekleri özleyebilirsiniz. Bu durumda hemen hemen her şehirde bulunan bir Türk marketini ziyaret edebilir, özlem duyduğunuz ürünleri alabilirsiniz.

Bazı yöresel ürünler sadece Türk marketinde bulunuyor olsa da, mercimek, dolmalık biber, siyah zeytin gibi ürünleri market zincirlerinde bulabilirsiniz.

Almanya’ya giderken hangi vize tipine başvurmanız gerektiğini bilmiyorsanız  alabileceğiniz vize tipleri ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda Almanya’ya gitme amacınıza göre başvurabileceğiniz farklı vize tipleri bulunuyor.

Almanya’ya taşındıktan sonra beklenmedik zorluklar ile karşılaşabilirsiniz. Almanya’ya alışmanıza yardımcı olabilecek kültürel öğeleri bilmekte fayda var. Bu kolaylaştıran şeyleri merak ediyorsanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Gönlünüzce ilerleyen bir süreç olması dileğiyle.

Almanya’da Yaşamak İçin 10 Sebep
Başa dön